Biyografi Ara

Yahya Demirel Kimdir? Biyografi

 

Yahya Demirel
Yahya Murat Demirel, 1950 yılında doğdu. Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in oğludur. 1998'deki askerlik ertelemesi ile bedelli başvurusu iptal edilen Yahya Demirel, Bakanlık Genel Sekreteri Kurmay Albay Ahmet H. Arabacıbaşı'nın imzasını taşıyan belgeden, asker kaçağı olarak arandığı anlaşıldı.

Yahya Murat Demirel,  sonunda Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayında bedelli asker oldu. 8 Ağustos 2000 tarihinde kışlada yine asker üniforması giymiş olan ancak asker olmayan bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandı.

Yahya Murat Demirel, iş yaşamında kuzeni Yahya Murat Demirel ile adının karıştırılmasından hep rahatsız oldu. Yahya Murat 34 yaşında, Şevket Demirel'in oğlu. Kuzen Yahya 52 yaşında ve Hacı Ali Demirel'in oğlu. İki kuzen de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni... Yahya Demirel adını hayali sunta ihracatıyla duyurmuştu. Yahya, cezaevi'nde yattı, çıktı, vuruldu. Şekerbank'tan büyük paralar çekti. Kıbrıs'ta bir banka kurdu, sonra kapatıldı.

Yahya Demirel, 8 Kasım 2012 tarihinde öldü.

Yahya Demirel Egebank

Yahya Murat Demirel, 1990'ların başında Demyön şirketler grubunu kurdu, kerestecilik işine ağırlık verdi. O da kuzeni Yahya gibi finans işine merak sardı. Demyön'ü bir gecede kapatıverdi. Hüseyin Bayraktardan Egebank'ı satın aldı.

Yahya Murat Demirel'in sahibi olduğu Egebank'a 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konuldu. Mevduat Sigorta Fonu, Egebank'ın eski patronu Yahya Murat Demirel ile 5 şirketi aleyhine, bankanın içini boşalttığı gerekçesiyle 259 trilyon 722 milyar liralık rekor sayılabilecek bir alacak davası açtı.

1928 yılında İzmir Esnaf ve Ahili Bankası adıyla kurulan Egebank, 1988'de Şevket Demirel Grubuna geçmişti. Bankanın içini boşalttığı basında yer aldı. Egebank, 250 dolara bile repo ve Neyi meşhur? sloganıyla tüm medya kuruluşlarını reklam bombardımanına tutmuştu.

Gazeteci Yalçın Bayer, Yahya Murat'ı şöyle anlatıyor: Murat Demirel'in hedefleri büyüktü. İrlanda'da bir yatırım şirketi kurdu, başına da Merkez Bankası eski başkanı Rüştü Saracoğlu'nu getirdi. Türk cumhuriyetlerine merak sardı, Kazakistan ve Azerbaycan'da banka kurmanın yollarını aradı. Hatta çıkan haberlere göre Kazakistan'da bir banka satın aldı.

Azerbaycan'da pazar araştırması yapıyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e böyyük bir adamdan mektup götürdü. (Dileriz bu mektup bir gün yayımlanır.) Yahya Demirel, Danıştay'dan çıkacak karar sonucuna göre belki de Egebank'la ilgili bilinmeyen dosyaları açıklayacak...

Süleyman Demirel'in yeğeni hapiste Yahya Demirel'in Egebank'a 1999 yılı sonlarındaki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulmasıyla başlayan yargıdaki serüveni hapse girişine kadar uzanır.

 2 Ekim 2000 tarihinde 2427 yıllık hapis cezası alan Yahya Demirel, sadece 711 gün hapis yatarak  2004 yılında hapisten çıktı.
Yahya Demirel Kimdir? Biyografi Yahya Demirel Kimdir? Biyografi Biyografistan Yahya Demirel Hayatı, Yahya Demirel Biyografi, Yahya Demirel ve Egebank ve hakkında bilgi... Yahya Murat Demirel , 1950 yılında doğdu. Süleyman Demirel 'in kardeşi Şevket Demirel'in oğludur. 1998'deki askerlik ertelemes... 4.5 5

Hiç yorum yok: