Biyografi Ara

Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografi

 

Yıldıray Oğur Kimdir
Yıldıray Oğur, 1978 yılında Rize’de ortanca çocuk olarak doğdu. Babası Rize eşrafından Sinan bey, annesi Melek hanımdır. Çocukluğu ve gençliği Rize’de geçmiştir.

İlk, ortaokul ve liseyi Rize’de okumuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset bilimi bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Bir arkadaşıyla ortak reklam ajansı kurdu. İstanbul Üniversitesi'nde doktora yapmaktadır.

Yıldıray Oğur, 1999 yılında kurulan Siyasal Ufuk Hareketi içerisinde yer aldı.

Radikal gazetesi ve Birikim dergisinde yazar olarak çalıştı. 2000 yılından bugüne 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanma tarzına yönelttiği eleştirilerle sivrildi. Artık “19 Mayıslar olmasın; bayramlar faşist yöntemlerle kutlanmasın” istiyorlar.

Yıldıray Oğur, 2003 yılında Cumhuriyet gazetesinin "Genç Subaylar Rahatsız" manşetine tepki olarak kurulan Genç Siviller hareketinin kurucuları arasında abisi Turgay ile birlikte yer aldı. Genç Siviller hareketi, Türkiye'de faaliyet gösteren antimilitarist, özgürlükçü ve demokrasi taraftarı bir sivil toplum hareketidir. Öncelikle internet ortamında etkinlik gösteren grup, internetin gelişmesiyle ortaya çıkan yeni tip siyasi örgütlenmelerin Türkiye'deki ilk örneklerinden biridir.

Yıldıray Oğur, 15 kasım 2007 yılında yayın hayatına başlayan Taraf gazetesinde daha gazete çıkmaya başlamadan Politika editörü olarak çalışmaya başladı bir yıl sonra yazı işleri müdürü, birinci sayfa editörlüğü ve şimdi Manifestom adlı köşesinde yazmaktadır.

Yıldıray Oğur, 2 Ekim 2009 tarihinde Zeynep Mertoğlu ile evlendi.

Yıldıray Oğur, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.
Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografi Yıldıray Oğur Kimdir? Biyografi Biyografistan Yıldıray Oğur , 1978 yılında Rize’de ortanca çocuk olarak doğdu. Babası Rize eşrafından Sinan bey, annesi Melek hanımdır. Çocukluğu ve gen... 4.5 5

Hiç yorum yok: