Biyografi Ara

Ali Erdemir Kimdir? Biyografi

 

Ali Erdemir
Ali Erdemir ,  2 Temmuz 1954 yılında Adana’da doğdu, 1977 yılında İTÜ Metalurji bölümünden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fabrikası’nda çalıştıktan sonra doktora yapmak üzere ABD’ye gitti. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden doktora derecesini aldı.

Ali Erdemir, yaptığı sürtünme deneyleriyle bu alanda bir rekor kırdı. Üzerinde çalıştığı ve teflondan 40 kat daha kaygan olan karbon kaplama ile sürtünme katsayısını 20 fold’a düşürmeyi başardı. Argonne Laboratuvarı’nı triboloji alanında önemli bir araştırma merkezi haline getiren Erdemir, 1991, 1998 ve 2003′te R&D (Ar&Ge) ödülü dahil olmak üzere birçok uluslararası ödül aldı.

Sürtünme, malzemeler, kaplama ve yağlama üzerine yüzden fazla makalesi yayımlandı. 1998′de Eskişehir Anadolu Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Son olarak yağın içine borik asit parçacıkları katarak sürtünme azalmasına ve yakıt tasarrufuna imkan sağlayan bir buluşa imza attı.
Ali Erdemir Kimdir? Biyografi Ali Erdemir Kimdir? Biyografi Biyografistan Ali Erdemir Hayatı, Ali Erdemir Biyografi, Ali Erdemir Hakkında bilgi... Ali Erdemir ,  2 Temmuz 1954 yılında Adana’da doğdu, 1977 yılında İTÜ Metalurji bölümünden mezun oldu. İki yıl İskenderun Demir-Çelik Fab... 4.5 5

Hiç yorum yok: