Aşır Özek Kimdir? Biyografisi

Aşır Özek
Aşır Özek, 8 Nisan 1971 yılında Ardahan'ın Damal ilçesinin Yukarı Gündeş Köyü'nde doğdu. Bağlama çalma ve türkü söylemeye çok küçük yaslarda basladı. Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneği ve Alevi müziğinin iç içe icra edildiği bir ortamda mahalli aşıklar ve yöre aşıklarını yakından tanıma fırsatı buldu.


Bölge aşıkları, Murat Çobanoğlu ve Aşık Reyhani´den etkilendiği gibi Aşık Veysel, Davut Suları, Mahsuni Serif, A. Ekber Çicek, Neset Ertas ve Arif Sag gibi büyük ustalardan feyiz alarak baglama çalma, türkü söyleme ve siir yazma noktasinda kendini geliştirdi.

1989 yilnda Almanya´nin Hamburg kentine babasinin yanına yerlesti. Sila özlemi ile türkülere olan tutkusu daha da anlam kazanmaya basladi. Almanya´da ilk baglama derslerini usta çirak iliskisi cerçevesinde Kenan Koçkaya´dan aldi. 


Sonraki yillarda Güler Duman´dan nota ve solfej dersleri alarak sanatsal altyapisini gelistirdi. Siir yazma ve edebiyata olan ilgisine paralel olarak, Fuat Saka ve Servet Z. ÇORAKLI´nin da kurulusunda yer aldigi ´´Edebiyat Atölyesi´´inde çalismalara katildi ve ayni kurumla bir çok sanat etkinliginde yer aldi. Basta Hamburg Alevi Kültür Merkezi olmak üzere, çesitli dernek ve kurumlarda baglama dersleri vererek yüzlerce ögrenci yetistirdi.

Alevi Kültür Merkezi´nde 40 kisilik ´´Kadinlar Korosu´´ olusturdu ve bir çok kez sahne aldi. Basta Almanya olmak üzere Avrupa´nin bir çok ülkesinde sayisiz konser ve festivallerde sahne aldi. 1996 yilinda ilk müzikal çalismasi olan ´´Yigidin Türküsü´´adli kasetini çikardi ve bu çalisma ile birlikte müzik dünyasinda saygin bir yer edindi.

Çalismanin yönetmenligini Fuat Saka yapti. Bu kaset kapsaminda, Alman 1.TV kanali ARD, 2.TV kanali ZDF ve 3.TV kanali NDR´de çesitli programlara davet edildi.Türküleri, Gülcihan Koç, Yilmaz Çelik, Metin Karatas, Sibel Pamuk ve onlarca sanatci tarafindan kaset ve CD´lerde seslendirildi. 2000 yilinda Köln´de gerçeklestirilen ´´Bin Yilin Türküsü´´ adli dünyaca ünlü etkinlige onlarca ögrencisi ile katilarak, 1249 baglama ile ´´Dünya Rekorlar Kitabi´´na girdi.

2007 yilinda ´´Sila Türküleri´´ adli ikinci türkü albümünü çikardi. Ilk kasetinde oldugu gibi, ikinci albümünde de kendi türküleri basta olmak üzere, geleneksel ve usta-mali türkülere yer verdi. Halen Hamburg´ta ikamet eden ve baglama ögretmenligi yapan Asir Özek, evli (Türkan Özek) VE 3 KIZ Babasi (Sila, Ikrar ve Ela).

Kaynak: asirözek.com