Biyografi Ara

Aziz Yıldırım Kimdir? Biyografi

 

Aziz Yıldırım
Aziz Yıldırım, 2 Kasım 1952 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Düzce'de yapmıştır. Düzce'de amatör futbol (Hamidiyespor Kulübünde) oynamıştır.

Daha sonra Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi'nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun olmuştur. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir. Düzcespor Kulübünde fahri başkanlık yapmıştır.

Aziz Yıldırım, 1990-1992 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yönetimde görev aldı. 1991-1992 sezonunda futbol şube sorumlusu oldu. Ali Şen'den sonra 1998 yılından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübü'nün başkanlığını yapmaktadır.

Başkanlığı döneminde futbol takımı ile 5 lig şampiyonluğu 5 lig ikinciliği yaşamıştır. Takım, UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline Aziz Yıldırım başkanlığında ulaşmıştır. Başkanlığında Fenerbahçe Spor Kulübü, aynı sezonda futbol, kadınlar ve erkekler basketbol, kadınlar ve erkekler voleybol branşlarında şampiyon olmuş, 5'te 5 şampiyonluk yaşamıştır. (2010-2011 sezonu)
Başkanlığı döneminde kulüp yatırımlarına büyük önem vermiş, Şükrü Saracoğlu Stadını parça parça yıkarak yeniden yaptırmış, basketbol takımına yepyeni bir salon yaptırmıştır: Ülker Sports Arena. Düzce Topuk Yaylasında kamp tesisleri yapılmış, Faruk Ilgaz tesisleri yenilenmiş, Ankara'da konaklama tesisi yapılmıştır.

Aziz Yıldırım, şike davası kapsamında 3 Temmuz 2011'de "Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Şike yapmak" iddiasıyla gözaltına alındı.

Daha sonra savcılık tarafından ifadesi alınan Yıldırım, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yaklaşık 1 yıl Metris Cezaevinde tutuklu kaldı. Şike davasında 23. duruşma sonunda hüküm giymesine rağmen tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, 2 Temmuz 2012 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım'ın Süper Lig de ki bazı müsabakalarda şike yapmak, teşvik primi vermek suçlarını işlediği ve suç örgütü kurup yönettiğine hükmetti. Toplamda 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılan Yıldırım, kararı temyiz etti. Yargıtay 5. Ceza Dairesi kararı onarsa, tekrar tutuklanıp yaklaşık 40 ay daha tutuklu kalma ihtimali vardır.

Mahkeme ayrıca Aziz Yıldırım'a 18 bin 750 gün adli para cezası da verdi. Aziz Yıldırım'ın mali durumunu dikkate alan mahkeme, bu cezanın günlüğü 70 TL'den toplamda 1 milyon 312 bin 500 TL'ye yükseltilmesine ve bu cezanın 20 eşit taksitle ödenmesine karar verdi.

Mahkeme, Aziz Yıldırım hakkında "Spor kulüplerinde ve federasyonlarda görev yapmaktan yasaklama" ve "Stadyumlara giriş yasağı" kararları verdi. Eğer bu kararlar Yargıtay tarafından onanıp kesinleşirse, Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığı tüzük gereği düşecektir. Ancak Yargıtay henüz bir karar vermediğinden ve de Aziz Yıldırım, TFF tarafından yapılan sportif yargılamada aklandığından dolayı şu anda hala Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına devam etmektedir.
Aziz Yıldırım Kimdir? Biyografi Aziz Yıldırım Kimdir? Biyografi Biyografistan Aziz Yıldırım Hayatı, Aziz Yıldırım Biyografi, Aziz Yıldırım Nereli, Aziz Yıldırım Kaç Yaşında Aziz Yıldırım , 2 Kasım 1952 yılında Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Düzce'de yapmıştır. Düzce'... 4.5 5

Hiç yorum yok: