Biyografi Ara

Banu Zorlu Kimdir? Biyografisi

 

Banu Zorlu
Banu Zorlu, 2 Aralık 1980 yılında İzmir'de sanatçı bir ailenin kızı olarak doğdu. Babası film yönetmeni, annesi senaryo yazarı olan sanatçı baba ve ailesinin ii dolayısıyla doğar doğmaz İsviçre Zürih şehrine yerleştiler.

Burada 3 yıl kaldıktan sonra Almanya ya Duseldorf şehrine gittiler, burada da ilkokula kadar kaldılar.İlk öğrenimini İzmir İtalyan İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra, orta öğrenimini Fransız Lisesi'nde sürdürdü. Zorlu, ilkokuldan sonra girdiği konservatuar sınavında yarı zamanlı olarak piyano bölümünü kazandı.

Lisede konservatuarın şan bölümü sınavlarına giren sanatçı, opera bölümüne girdi. Liseden mezun olan Banu Zorlu, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan ve Opera bölümüne (Sahne Sanatları) girdi. Burada piyano, solfej, ritim, mimik rol, opera ve sahne dersi aldı. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera bölümünü kazandı. Burada da İtalyanca, Almanca, İngilizce, tiyatro, ülkeler danı, şan, ritmik, modern dans, korrepetisyon, ensemble , sahne, diksiyon, yabancı dillerde diksiyon, opera tarihi, ritim, piyano gibi dersler aldı. Lisede TRT Radyo Evi'nin açtığı sınavı kazanan Zorlu, solist olarak yabancı dillerde şarkı söyledi. Sanatçı, sahnede yedi dilde şarkı söyleyebilen ender solistlerden biridir.

Popüler anlamda ilk albümü "Boom Boom"u 2004'de Dubai'de piyasaya çıkaran Banu Zorlu, 500 binlik satış rakamına ulaştı. Daha sonra Türkiye'de müzik çalışmalarına devam eden Zorlu, 2006'da "Aşk" ve 2008'de "Gönül Çiçekleri" albümleriyle sevenleriyle buluştu. "Gönül Çiçekleri" albümü, başta "Altın Kelebek" olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok ödüle layık görüldü. Yeni albümü "Ansızın" sanatçının kariyerindeki dördüncü albüm çalışması.

Oyunculuğuyla da adından övgüyle söz ettiren Banu Zorlu, birçok dizi ve filmde başrol oynadı. Zorlu, şimdiye kadar 10 sinema filmi ve dört dizide kamera karşısına geçti.
Banu Zorlu Kimdir? Biyografisi Banu Zorlu Kimdir? Biyografisi Biyografistan Banu Zorlu Hayatı, Banu Zorlu Biyografi, Banu Zorlu Nereli ve Kaç Yaşında Banu Zorlu , 2 Aralık 1980 yılında İzmir'de sanatçı bir ailenin kızı olarak doğdu. Babası film yönetmeni, annesi senaryo yazarı olan s... 4.5 5

1 yorum:

N.ahmet kara dedi ki...

Bütün sanatçıların Banu zorlu gibi okuması tarafındayım okumayanlara sanatçı demem yalaka derim