Biyografi Ara

Can Paker Kimdir? Biyografi

 

Can Paker
Nafiz Can Paker, 1942 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Robert Koleji bitirdikten sonra, 1962 yılında başladığı Berlin Teknik Üniversitesi'nde lisans eğitimini 1973 yılında bitirdi.

Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimini ve doktorasını tamamladı. Colombia Üniversitesi’nden “MBA” sahibidir. Açılımı "Master of Business Administration" Türkçe karşılığı ise iş idaresi yani işletme alanında yüksek lisans derecesidir. Bir diğer deyişle, MBA yüksek lisans derecesine karşılık gelen bir yöneticilik eğitim programıdır.

1969 yılında eğitiminin ardından mesleki yaşamına Kimya sanayisinin önemli firmalarından Türk Henkel'de başlayarak bu kurumda değişik görevlerde bulundu. 2004 yılının eylül ayında Türk Henkel Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

TÜSİAD ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı gibi birçok sivil toplum kuruluşunun yönetiminde yer aldı. Can Paker 1997 yılında TESEV (Türkiye Sosyal ve Ekonomik Etudler Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra Robert Kolej Mütevelli Heyeti, 1998 yılında Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği ve Türk Henkel Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Ayrıca 2001 yılında George Soros tarafından kurulan Açık Toplum Enstitüsü Türkiye Danışma Kurulu üyeleri arasında bir dönem yer almış ve danışma kurulu başkanlığı yapmıştır.

2001 yılında Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2007 yılının Mayıs ayında Liberal Düşünce Topluluğu tarafından Hürriyet Onur Ödülü ile ödüllendirilmiştir.

Can Paker, bir dönemde CHP genel başkanı Deniz Baykal’ın danışmanlık görevini de üslenmiştir. Eski milli eğitim bakanı Nimet Baş ve gazeteci Mehmet Barlas’ın eşi olan Canan hanım da kız kardeşidir.

Can Paker, Mihriban Paker ile evlidir.

2013 yılında barış süreci kapsamında, Akil İnsanlar Heyetinde yer aldı.
Can Paker Kimdir? Biyografi Can Paker Kimdir? Biyografi Biyografistan Can Paker Hayatı, Can Paker Biyografi, Can Paker Hakkında bilgi... Nafiz Can Paker , 1942 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Robert Koleji bitirdikten sonra, 1962 yılında başladığı Berlin Teknik Üniversit... 4.5 5

Hiç yorum yok: