Biyografi Ara

Filiz Akın Kimdir? Biyografisi

 

Filiz Akın
Filiz Akın, 2 Ocak 1943 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji bölümü mezunu olan Akın, 1962 yılında Artist mecmuasının düzenlediği yarışmayı kazanarak oyunculuğa başlayan Filiz Akın, yönetmen Atıf Yılmaz ve Fikret Hakan ile nişanlandı.

1964 yılında ise Yankesici Kız adlı filmdeki oyunculuğuyla da övgüler alan Filiz Akın, o dönemde yapımcı ve yönetmen olan Türker İnanoğlu ile tanıştı. Türker İnanoğlu yönetimindeki birçok filmde başrolde oynayan Akın, bir süre sonra ünlü rejisörle 1964 yılında evlendiler ve 1965 yılında İlker İnanoğlu dünyaya geldi.

Filiz Akın, sinema kariyeri boyunca Ayhan Işık, Zeki Müren, Sadri Alışık, Ediz Hun, İzzet Günay, Tarık Akan ve Kartal Tibet gibi o dönemlerin başarılı bir çok erkek oyuncusu ile başrolleri paylaştığı sayısız filmle izleyicinin gönlünde taht kuran Akın, o zaman Paris Büyük Elçisi olan MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal'la 1994 yılında evlendi.

2002 yılında yakalandığı çene kanseri hastalığını yenen Filiz Akın, kansere karşı destek amaçlı "sarı bilezik", "mavi bilezik" gibi kampanyalar başlattı ve yürüttü. Starkey İşitme Vakfı onursal başkanı olarak "Türkiye'de İşitmeyen Kalmasın" adlı bir kampanya başlatıp yürüttü ve sosyal güvencesi olmayan 2000 civarı çocuğu işitme cihazı sahibi yaptı.

2004 yılında Bircan Silan Usallı, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik'in yaşam öykülerinin yanı sıra kapsamlı röportajlar da içeren "Dört Yapraklı Yonca" adlı bir kitap yazdı. 2007 yılında Pınar Çekirge tarafından yazılan "Başrolde Filiz Akın" adlı kitap da Türk Sineması'nda ikonografik ve toplum bilimsel bir değer olarak Filiz Akın olgusunu ele alan bir çalışmadır. Filiz Akın'ın bilinen en sadık ve en bağımlı hayranı olarak da nitelendirilebilecek Pınar Çekirge, Filiz Akın ismi etrafında bir dönemi ustaca aktarmış.

Halen Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapan Filiz Akın'ın ayrıca dergilerde; Taner Ay, Agah Özgüç, Atilla Dorsay, Fatih Özgüven, Mehmet Atak gibi yazarların ayrıntılı Filiz Akın portreleri vardır.

Filiz Akın, TED Üniversitesi Mütevelli Heyet üyesidir.

2013 yılında Lezzete Merhaba adlı kitabı yayınlandı.

Filiz Akın Kitapları

1995 Güzelliklere Merhaba
2005 Hayata Merhaba
2006 Filiz Akın ile Güzellik, Zayıflama ve Genç Kalma Üzerine
2013 Lezzete Merhaba

Filiz Akın Ödülleri

1971 Antalya Altın Portakal Film Festivali - En İyi Kadın Oyuncu Ödülü - Ankara Ekspresi
Filiz Akın Kimdir? Biyografisi Filiz Akın Kimdir? Biyografisi Biyografistan Filiz Akın Hayatı, Filiz Akın Biyografi, Filiz Akın Nereli ve Kaç Yaşında Filiz Akın , 2 Ocak 1943 yılında Ankara'da doğdu. TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji b... 4.5 5

Hiç yorum yok: