Biyografi Ara

Gökhan Kırdar Kimdir? Biyografi

 

Gökhan Kırdar Kimdir Biyografi
Gökhan Kırdar, 2 Haziran 1970 yılında Aydın'da doğdu. Babası Nevzat bey, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu bir resim sanatçısıydı. Annesi Müzeyyen hanım Güzel Sanatlar Lisesi mezunu ve resim öğretmenliği için Aydın'a gelen babasıyla 1958 yılında evlendiler. Bir ablası ve bir abisi olan Gökhan Kırdar, ailenin en küçük çocuklarıydı.

Küçük yaşlarda gitar ve çeşitli müzik enstrümanları çalarak şarkı söylemeye başlayan Gökhan Kırdar, sanata değer veren bir aileden gelmesinden dolayı ailesi tarafından desteklenerek kendisini geliştirdi. Hayatının büyük zamanını müzik stüdyolarında geçirecek olan sanatçının ilk amatör ses kayıtlarını da babası gerçekleştirmişti.

Müziğin yanında görsel sanatlara da yeteneği olan Gökhan Kırdar, ilkokul'da katıldığı resim yarışmalarında ilk uluslararası ödüllerini kazandı. İzmir'de üniversite okuyan kardeşlerinin yanına hafta sonları ziyarete giden Gökhan Kırdar, babasının öğretmen maaşının kardeşlerinin okul masraflarını ancak karşılıyor olması nedeniyle çok istediği konservatuar eğitimine küçük yaşlarda başlayamadı ve ilk, orta, lise öğrenimine Aydın'da devam etti.

15 yaşındayken Sevgilim adlı ilk sözlü şarkısını yazan Gökhan Kırdar, 1987 yılında liseyi tamamladıktan sonra Aydın'dan ayrılarak İzmir'de ailesi ile birlikte yaşamaya başladı. 1988 yılında ise Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ni kazanarak İstanbul'da yaşamaya başladı. 1989 yılında birlikte kaldığı ev arkadaşları ile birlikte Naturel adını verdikleri bir müzik grubu kurarak, kulüplerde şarkı söylemeye başladı. Aynı zamanda mimarlık eğitimini de devam etti.

1990 yılında müzik grubuna yeni isimlerin katılmasıyla Naturel adı Picture olarak değişti. Etnik, jazz, rock karışımı müzik anlayışlarıyla ülkesindeki birçok popüler müzik kulübünde sahne almaya başladılar.

1990 yılında Kuşlar adlı ilk tiyatro müziği eserini besteleyen Gökhan Kırdar, Yıldız Üniversitesi'nden arkadaşlarıyla birlikte kurdukları Üniversite Sanat Tiyatrosu adını verdikleri tiyatro gurubuyla diğer üniversitelerin festivallerinde canlı müzik eşliğinde birçok oyun sergilediler.

Yerine Sevemem adlı milyonlarca hayran kitlesine sahip olan şarkısını 1990 yılında yazdı. Aynı yıl bestelediği; Son Bir Kez, Yalnızlığımda, Turkuaz, Dur Gitme ve Resimler isimli şarkıları profesyonel stüdyo ortamında hazırladığı ilk aranjeleri ve ülkenin tanınmış müzik kulüplerinde seslendirdiği ilk eserleri oldular. 1991 yılında Beyaz Güvercin Müzik Yarışması finalinde o yıllarda ülkesindeki tek televizyon kanalı olan TRT’nin canlı yayınında seslendirdiği Karanlığın Gizi isimli şarkısıyla milyonlarca insana sanatını ilk kez duyurmuş oldu.

1993 yılının sonlarında bestelediği Gece Melek ve Bizim Çocuklar şarkısı bir sinema filminde yayınlanan ilk çalışması oldu. 1994 yılında Kemal Sunal'ın oynadığı, Bay Kamber adlı dizinin müziklerini hazırlamaya başladı.

İlk albümü olan Serseri Mayın 12 Haziran 1994 tarihinde Göksoy Plakçılık tarafından yayınlandı. Albümde yer alan Yerine Sevemem, Gözbebeğim, Nisan ve Fayton gibi şarkıları müzik listelerinde uzun süre ilk sıralarda kalmayı başardı. Özellikle Yerine Sevemem şarkısı o dönem en çok tutulan şarkılardan biri oldu. 

İkinci albümü 1995 yılında aranjörlüğünü de kendisinin üstlendiği, Tutunamadım adı ile yayınlandı. Bu albümünde de yer alan; Üstüme Basıp Geçme, Dokun Tenime, Yaşıyoruz ve Hep Aynı Aşk gibi şarkılar çok tutuldu. Dünyada belki de ilk kez gerçekleştirilen yeni bir sentezin etnik, rock, elektronik müzik anlayışının ilk örneklerini ortaya koydu. Birinci albüme oranla sound anlayışı daha farklı olduğu için eserlerinin anlaşılması zorlaşsa da sanatçı böyle davranarak dünya müzik tarihine geçtiğinin farkındaydı.

Müzikte ortaya koyduğu yenilikçi anlayışa oranla ekip arkadaşlarının görsel yapımlarda aynı yaklaşımı göstermemesi nedeniyle sanat anlamında yollarını üzülerek ayırmaya karar verdi. Sanatçı 1995 yılı ortalarında birlikte iki albüm hazırladıkları Göksoy Plak şirketiyle anlaşmasını sona erdirmek üzere girişimlerde bulundu. Çünkü biliyordu ki bir sonraki albümünde daha da deneysel çalışmalara yönelecekti ve bu durum plak şirketi tarafından iyi karşılanmayacaktı.

1995 yılı sonlarında sanatçı 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ ni kazandı ve ailesinin yanına İzmir’ e dönerek müzik bilimi okumaya ve yeni albüm kayıtları için İstanbul’ a gidip gelmeye başladı. Sanatçı 1996 yılı içerisinde dünya müzik endüstrisi için bile yeni kabul edilebilecek onlarca farklı şarkı besteledi. Bu eserlerinin bazılarını ‘Cennet’ isimli üçüncü solo albümünde topladı ancak yayına sunmak yerine üretmeye devam ederek ‘Trip’ albümünün kayıtlarını tamamladı. Albümü yayına sunabilmek için ülkesinin ilk bağımsız yapılanmalarından olan Loop Müzik şirketini kurarak albümün video yapım ve dağıtım çalışmaları için Bay Müzik ile işbirliği sağladı.

1997 yılında sanatçı dördüncü stüdyo albümü olan Trip isimli çalışmasını yayınladı. Susma, Kafes, Sürünerek ve Cesaret gibi hit şarkıları içinde barındıran albüm müzik eleştirmenleri tarafından büyük övgüyle karşılandı ve çalışmayı dünyada bile henüz çok az örneği bulunan trip hop, electronica, tekno rock gibi yeni müzik akımlarının öncülerinden ilan ettiler. Sanatçının yazdığı sözlerdeki bastırılmış insan ruhunun korkuları üzerinden dile getirdiği cesaret manifestosu, psikolojik terapi yöntemlerinin sanat yoluyla ifade edilişi anlamında bir ilk oldu. Albüm için hazırlanan ilk ve tek video olan Susma adlı şarkısı o dönem içerisinde ortaya koyduğu görsel yaklaşımıyla vizüel anlamda da öncü oldu.

Trip albümü sanatçıya uluslararası arenada birçok yeni işbirliğinin kurulmasına ve dünya müzik endüstrisinin kapılarının açılmasına imkan sağladı. Her yeni akım albümlerde olduğu gibi insanlar albümü anlamakta zorlansalar ve hatta yanlış anlasalar bile, sanatçının bu çalışması da dünya müzik tarihindeki yerini değeri yıllar sonra anlaşılacak şekilde almış oldu. Sanatçı 1998 yılında ülkesinde ilk kez düzenlenen uluslararası İstanbul Techno Festivalinde dünyaca ünlü elektronik müzik artistleriyle aynı sahnede Trip ve Dem i Oz isimli yeni albümünden şarkıları ilk kez yayınladığı konser performansını sergiledi.

1999 yılında sanatçı etnik, rock, trip hop, electronica sentezli beşinci stüdyo albümü olan Dem i Oz isimli çalışmasını tamamladı. Bu Aşk, Erir, Diril, Off ve Ateşle Dans gibi hit şarkıları içinde barındıran albümün ve hazırlanan ilk videosunun Amerika’ da yayına sunulacağı sırada gerçekleşen İkiz Kuleler saldırıları ve ülkesinde meydana gelen Marmara depremi nedeniyle yayınlanışı ertelenmek durumunda kaldı. İnsan ruhunun Oz haline gelerek yeryüzüne inişi ve nefsiyle mücadele etmeye başlayıp insan olabilmeyi keşfedişini anlatan felsefesiyle Dem i Oz albümü dünya müzik tarihindeki yerini doksanlı yılların sonunda almış oldu.

Sanatçı aynı yıl Loop Müzik olarak kurduğu bağımsız müzik şirketini entertainment kategorisine taşıyarak kitap, video ve tasarım yapımlarını da kapsayan Loopus Entertainment’ i yapılandırmaya başladı. 1999 yılında depremzede çocuklar yararına Hasbro Intertoy ile birlikte hazırlanan Furby 3Doo albüm ve dans projesini Loopus Entertainment etiketiyle yayınladı. Bu çalışma konuşabilen bir robot oyuncağın sesleriyle hazırlanan ilk albüm olması özelliğiyle dünya sanat tarihindeki yerini aldı. 1999 Ankara Film Festivali En İyi Kısa Film ödülü alan Namaste adlı filmin müzikleri de sanatçının bu yıllar içerisinde yaptığı çalışmalar arasında yer aldı.

1999 yılının başlarında sanatçı Pnömotoraks adı verilen tehlikeli bir hastalığa yakalandı ve tedavi dönemini geçirmek üzere birkaç aylığına İzmir’ de ailesinin yanında kaldı. 1999 yılı içerisinde tedavi gördüğü süreç boyunca şarkı yazmanın da iyileşmesine yardımcı olacağının bilinciyle altıncı stüdyo albümü olan Yağmur, Düştüm Aşka, Dayan Kalbim ve Aşkın Olmasa gibi hit şarkıları içerisinde barındıran Hayal albümünü bestelemeye başladı. Etnik, rock, trip hop sentezi farklı müzik anlayışıyla ve de şarkı sözlerindeki insanı hayata bağlayan tek olgunun yine bir insana aşık olabilmek ve geleceği düşlemeye devam etmek olduğunu irdeleyen felsefesiyle Hayal albümü sanatçının müzik kariyerindeki yerini milenyum başlangıcı olan o yıllarda almış oldu.

Gördüğü tedavinin sonuç vermesiyle sağlığına yeniden kavuşan sanatçı 2000 yılı yaz aylarında askerliğini tamamlayıp İstanbul'daki evine geri döndü. Sanatçı 2000 yılının sonlarında ilk enstrümental albümü olan Ethnotronix'i hazırlamaya başladı. Yıllardır yayınladığı albümlerle ortaya koyduğu ve müzik eleştirmenleri tarafından bir türlü isim verilemeyen kendine has doğu - batı - kuzey - güney sentezi müzik tarzına artık kendisi bir isim vermiş oluyordu. Albüm 2001 yılının başlarında EMI/Müzikotek lisansıyla onlarca farklı ülkede de yayımlandı. Müziklerini hazırladığı ‘Tekfur Sarayı ve İstanbul’ belgeseli 2002 ‘İstanbul Belgesel Film Festivali İzleyici Özel Ödülü’ nü kazandı.

2002 yılı içerisinde sanatçı ikinci enstrümental albümü olan Keyf albümünü hazırlamaya başladı. Albümdeki eserlerin çoğu Amerikan yapımı Crude filminde yer aldı. Film 2003 yılında başta IFB Los Angeles Film Festivali En İyi Film Ödülü olmak üzere uluslararası birçok festivalde birincilik ödülü kazandı. Keyf albümü 2003 yılı sonlarında EMI lisansıyla Yunanistan, Polonya ve Lübnan'da da yayınlandı. Albümle aynı adı taşıyan Keyf şarkısı EMI tarafından tüm dünyada yayına sunulan karma albümde de yer aldı. 2004 yılı başlarında sanatçı İngiliz Warner-Chappel müzik şirketiyle tek şarkılık yeni bir anlaşma imzaladı. Taqsim isimli single çalışması From Istanbul adıyla hazırlanan albümde yer alarak onlarca ülkede yayımlandı.

2003 yılında Kurtlar Vadisi dizisinin müziklerini hazırlamaya başlayan Gökhan Kırdar, Kurtlar Vadisi Vol1-Vol2-Vol3 dizi müzikleri albümleri 2004 ve 2009 yıllarında yayınlanarak yüksek satış rakamlarına ulaştı. Kırkın üzerinde ülke ve tv kanalında yayınlanan dizinin müzikleri ile sanatçı ilki 2005 yılında Beyaz İnci Tv Ödülleri olmak üzere birçok farklı organizasyonda En İyi Film Müziği ödülünü kazandı.

Gökhan Kırdar, 2006 ve 2008 yıllarında yetmişin üzerinde ülkede gösterime giren Kurtlar Vadisi Irak ve Kurtlar Vadisi Gladio sinema filmlerinin de müziklerini hazırlayarak büyük beğeni kazandı. 2006 yılında Kurtlar Vadisi Irak soundtrack albümü yayına sunuldu. Kurtlar Vadisi Pusu dizisi yıllardır yayınlandığı günün en çok izlenen tv programı ve en çok dinlenen müzikleri olmaya devam ediyor.

2003 yılında sanatçı Ölümsüz Aşk ve Hayalet isimli tv serilerinin müziklerini hazırlamaya başladı. Bu diziler için gerçekleştirdiği müzik çalışmaları da büyük beğeniyle karşılandı. Sanatçı 2004 yılında Lüksemburg'ta düzenlenen ve birçok tasarımcının işlerinin sergilendiği Self Project kapsamında Tüür başlıklı müzik terapi projesiyle tasarımcı olarak yer aldı. Aynı proje Tüür-Yağmur Duası adıyla 2004 yılında albüm ve video film olarak Lüksemburg'ta ve 2005 yılında ülkesinde yayınlandı. Tüür projesi M.Ö. 10000’ e kadar dayanan Orta Asya müzik terapi bilgisi ve çalgılarının elektronik ve rock müzikle sentezlendiği ilk çalışma olarak dünya müzik tarihindeki yerini aldı.

2004 yılının ortalarında Yabancı Damat dizisinin müziklerini hazırlamaya başladı. 2005 yılı ortalarında Yabancı Damat dizisinin müziklerinin yer aldığı albümünü Loopus yapımcılığında ve Warner dağıtımıyla Yunanistan, Malta ve Kıbrıs’ ta da yayına sunarak yüksek satış rakamlarına ulaştı. Kırkın üzerinde ülke ve tv kanalında yayınlanan dizinin müzikleri ile sanatçı ilki 2005 yılında Beyaz İnci Tv Ödülleri olmak üzere birçok farklı organizasyonda En İyi Film Müziği ödülünü kazandı. ‘Yabancı Damat’ dizisi dört yıl boyunca yayınlandığı günün en çok izlenen tv programı ve en çok dinlenen müzikleri olmayı başardı.

Gökhan Kırdar, 2004 yılında ayrıca Haziran Gecesi tv serisinin müziklerini de hazırlamaya başladı. 2005 yılı ortalarında ‘Haziran Gecesi’ dizisinin müziklerinin yer aldığı albümünü Loopus yapımcılığında ve EMI dağıtımıyla yayına sunarak yüksek satış rakamlarına ulaştı. Otuzun üzerinde ülke ve tv kanalında yayınlanan Haziran Gecesi dizisi iki yıl boyunca yayınlandığı günün en çok izlenen tv programı ve en çok dinlenen müzikleri olmayı başardı. 2004 yılında sanatçı ayrıca Gülizar isimli tv filminin müziklerini de hazırladı. ‘Gülizar’ için hazırladığı müzikler büyük ilgiyle karşılandı. Sanatçı ödüllü kısa film ‘Bir Küvet Hikayesi'nin müziklerini de 2004 yılında besteledi.

Gökhan Kırdar, 2005 yılı başlarında Anlat İstanbul sinema filminin müziklerini hazırladı. Filmin müzikleri ile büyük beğeni toplayan sanatçı Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 38. Türk Sineması Ödülleri En iyi Müzik ödülünü kazandı. Aynı yıl içerisinde Anlat İstanbul filmi 2005 Uluslararası İstanbul Film Festivali Yılın En İyi Türk Filmi’ ödülünü ve 12. Adana Altın Koza Film Festivalinde beş ayrı dalda ödül kazandı. 2005 yılı ortalarında sanatçı Banyo sinema filminin müziklerini hazırladı. Sanatçı aynı yıl Aynalar, Dönme Dolap ve Kanlı Düğün adlı dizilerin de müziklerini hazırladı. 2005 yılının Ağustos ayında sanatçı doksanlı yıllarda İzmir’de tanıştığı eşiyle evlendiler ve iki kız çocukları dünyaya geldi.

Sanatçı 2005 yılının sonlarında film ve dizi müziklerinden oluşan Best Of Jenerik albümünü Cd-Vcd formatında yayınlayarak yeni bir ilke imza attı. İnternetin yaygınlaşması nedeniyle oluşan korsan dinleme alışkanlığı yüzünden Web Albüm adını verdiği tüm dünya için yeni bir dijital yayın formatı geliştirdi ve albümlerini bu yolla yayına sunmaya başladı. İnternet üzerinden canlı Online Konser fikrini de dünyada ilk kez ortaya koyan ve gerçekleştiren yine o oldu. 2006 yılı ortalarında sanatçı Köprü isimli tv serisinin müziklerini hazırlamaya başladı. Köprü dizisi iki yıl boyunca yayınlandığı günün en çok izlenen tv programları arasında yer aldı ve sanatçının proje için hazırladığı müzikler büyük beğeniyle takip edildi.

2006 yılında Discovery Travel Channel America için hazırlanan tv program serisi Not Your Average Travel Guide belgeselinde müziklerine yer verildi. Belgeselin Amerika ve Güney Amerika televizyonlarında gösterimi gerçekleşti. 2006 yılı sonlarında sanatçı Sağır Oda isimli tv serisinin müziklerini hazırlamaya başladı. Sağır Oda dizisi bir yıl boyunca yayınlandığı günün en çok izlenen tv programları arasında yer aldı ve sanatçının proje için hazırladığı müzikler büyük övgüyle karşılandı. Sanatçı 2006 yılında ülkesindeki TRT tv kanalında yayınlanan Dünyanın Türküsü isimli müzik programının sunuculuğunu ilk kez üstlendi. Dünyadan ve ülkesinden tarzı olan müzisyenleri ağırlayan sanatçı, kendi müzik gurubu ile seslendirdiği canlı müziklerle de büyük beğeni topladı.

2007 yılından itibaren sanatçı sırasıyla Dede Korkut Hikayeleri ve Pars Narkoterör tv serilerinin, 2008 yılında Sürgün Hayatlar, Geniş Zamanlar, Kırmızı Işıklar ve Dantel tv serileri ile Alia Boşnak Rapsodi tv filminin müziklerini hazırlayarak milyonlarca tv izleyecisinin hafızalarında şarkılarıyla önemli bir yer edindi. Kabil'in Çocukları adlı kısa filmin müziklerini 2008 yılında besteledi. 2009 yılında müzik kariyerindeki ilk Türkçe / İngilizce remix albümü olan Dayan Kalbim çalışmasını Cd-Web formatında ve Loopus yapımcılığında yayına sundu. Ayrıca 2009 yılında Hesaplaşma ve Ayrılık tv serilerinin müziklerini hazırladı.

Aşkla Düşleyiş adını verdiği projesini de 2009 yılında yayınlamaya başladı. Kitap, müzik ve video başlıklarından oluşan ve dünyada ilk kez gerçekleştirilen bu interaktif sanat projesi yazıldığı anda online paylaşılan deneysel yapısıyla yeni bir dönemin başlangıcına daha öncülük ediyor. Aynı yıl Saklı Kentin Sırdaşı isimli belgeselin ve ödüllü Mevt adlı kısa filmin müziklerini besteledi. 2010 yılında Alman yapımı Suyun Derinliğinde art film projesinde İtalyan Bella Vista Film şirketiyle ortaklık sağlayarak filmin müziklerini hazırladı. Filmin Almanya ve İtalya başta olmak üzere birçok ülke ve festivalde gösterimi gerçekleşti.

2010 yılının sonlarında Lüksemburg‘ ta düzenlenen ve birçok tasarımcının işlerinin sergilendiği Hammam Project kapsamında Um Te Ka başlıklı müzik terapi projesiyle tasarımcı olarak yer aldı. Um Te Ka projesi su ve müziğin insan ruhu üzerindeki negatif enerjiden arındırma etkisi üzerine kurulu bir çalışma olarak büyük ilgi gördü. 2010 yılında Adana Altın Koza ve 2011 yılında Antalya Altın Portakal film festivallerinde ulusal jüride görev aldı. Sanatçı aynı yıl Hicran Sokağı isimli sinema filmi için ‘Ayrılık Neye Yarar’ isimli eseri seslendirdi ve ‘Yıllar Sonra’ tv serisinin müziklerini hazırladı.

2012 yılında Babalar ve Evlatlar ile Atlılar ve 2013 yılında da İnadına Yaşamak adlı dizilerin ve İki Denizin Birleştiği Yerde isimli belgeselin müziklerini hazırlayan Gökhan Kırdar, büyük beğeni topladı. Aynı yıl Kayıp adlı dizinin müziklerini de hazırlamaya başladı. Otuzun üzerinde ülke ve tv kanalında yayınlanan dizinin müzikleri ile sanatçı büyük övgüyle karşılandı.

2015 yılında Kara Kutu tv serisinin, 2016 yılında Zamanın Şahidi isimli belgeselin ve 2017 yılında da Kervan isimli belgeselin müziklerini hazırlayarak büyük beğeni topladı. Aynı yıl Bir Nefes Yeter isimli filmin müziklerini hazırladı. 2019 yılında ise Nöbet ve Sefirin Kızı tv serilerinin müziklerini hazırlamaya başladı.

İlk olarak 1999 yılında yayınlamak istediği ancak daha sonradan ertelenen Dem i Oz adlı albümü 2020 yılı Ocak ayın yayınlandı.

Gökhan Kırdar Evlilik

2005 yılında Aylin Beyazlı Kırdar ile evlenen Gökhan Kırdar'ın 2006 yılında Nisan Hayal Kırdar adını verdikleri bir kızı oldu.

Albümleri

1994 Serseri Mayın
1995 Tutunamadım
1997 Trip
2002 Ethnotronix
2004 Keyf / Pleasure
2004 Kurtlar Vadisi Vol.1
2004 Kurtlar Vadisi Vol.2
2005 Yağmur
2005 Üstüme Basıp Geçme
2005 Tüür Yağmur Duası
2005 Yerine Sevemem Best Of Jenerik Vol.1
2006 Kurtlar Vadisi Irak
2009 Dayan Kalbim RMX
2009 Kurtlar Vadisi Vol.3
2014 Yas
2020 Dem i Öz

Müziklerini Yaptığı Film ve Diziler

2020 Uyanış: Büyük Selçuklu
2019 Sefirin Kızı
2019 Nöbet
2017 Kurtlar Vadisi Vatan
2015 Kara Kutu
2013 İnadına Yaşamak
2013 Kayıp
2012-2017 Zamanın Şahidi
2011 Yıllar Sonra
2009 Kurtlar Vadisi Gladio
2008 Alia: A Bosniac Rhapsody
2008 Sürgün Hayatlar
2008 Pars: Narkoterör
2007 Kurtlar Vadisi Pusu
2007 Geniş Zamanlar
2006 Köprü
2006 Sağır Oda
2006 Kurtlar Vadisi Irak
2005 Dönme Dolap
2005 Aynalar
2005 Anlat İstanbul
2004 Gülizar
2004 Haziran Gecesi
2004 Yabancı Damat
2003 Ölümsüz Aşk
2003 Hayalet
2003 Fırsat / Crude
2003 Kurtlar Vadisi
2001 Tekfur Sarayı ve İstanbul
1998 Namaste
1994 Bay Kamber
1993 Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
Gökhan Kırdar Kimdir? Biyografi Gökhan Kırdar Kimdir? Biyografi Biyografistan Gökhan Kırdar Hayatı, Gökhan Kırdar Biyografi, Gökhan Kırdar Nereli ve Kaç Yaşında, Gökhan Kırdar Hakkında Bilgi Gökhan Kırdar , 2 Haziran 1970 yılında Aydın'da doğdu. Babası Nevzat bey, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu bir... 4.5 5

Hiç yorum yok: