Biyografi Ara

İzzettin Doğan Kimdir? Biyografi

 

İzzettin Doğan
İzzettin Doğan, 1940 yılında Malatya’nın Kırlangıç köyünde doğdu. Annesinin adı Elif, babası Hüseyin Doğan’dır. Doğan Doğan adında abisi vardır. Hayri ve Eşref Doğan (d.1945) adında kardeşi vardır.

İzzettin Doğan, ilkokulun bir bölümünü Malatya Gazi İlkokulunda tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimini Galatasaray Lisesinde tamamladı. Ardından İstanbul Üniversitesi, Hukuk fakültesini bitirdi. Sonra burada “Devletler Umumi Hukuku” kürsüsünde asistanlık yaptı.

İzzettin Doğan, Birleşmiş Milletlerin (BM) açtığı sınavı kazanarak aldığı bursla Cenevre’de BM’ hukuk komisyonunda 6 ay çalıştı.

Fransa’nın Nancy kentinde 1,5 yıl süren çalışmalar sonucunda “Devletin Milletlerarası Antlaşmalardan Doğan Hak ve Borçlara Halefi yeti Sorunu” konulu doktora tezi ile “Hukuk Doktoru” unvanını aldı.

İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ile çok sayıda üniversitede Devletler Umumi Hukuku ve Avrupa Ekonomik Topluluğu Hukuku alanında dersler verdi. Profesör olduktan sonra 1994 yılında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesine Profesör olarak atandı.

Cem Vakfı Genel başkanı, Alevi Vakıfları Federasyonu onursal başkanı, Cem Radyo ve Cem TV kurucusudur.

İzzettin Doğan, 12 Eylül 1980 sonrası kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi kurucuları arasında yer aldı ve 3 ay sonra ayrıldı.

Sedat Doğan adında bir avukat oğlu vardır.

İzzettin Doğan, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlarlistesine Doğu Anadolu Bölgesinden girmiştir.
İzzettin Doğan Kimdir? Biyografi İzzettin Doğan Kimdir? Biyografi Biyografistan İzzettin Doğan , 1940 yılında Malatya’nın Kırlangıç köyünde doğdu. Annesinin adı Elif, babası Hüseyin Doğan’dır. Doğan Doğan adında abisi ... 4.5 5

Hiç yorum yok: