Biyografi Ara

Muhterem Nur Kimdir? Biyografisi

 

Muhterem Nur
Muhterem Nur, 31 Aralık 1932 yılında Makedonya'nın Manastır şehrinde doğdu. Yugoslav hükümeti'nin Müslümanlara yaptığı aşırı baskıları altında kalan Manastır Türkleri arasında başlayan göçle birlikte oda çok küçük yaşlarında ailesinin geri kalanıyla Türkiye’ye göç etti.

Diğer göçmenlerle birlikte önce Tekirdağ’a yerleştirildiler. Fakat tüm servetini Manastır’da bırakan ailesi yaşadığı zor şartlara daha fazla dayanamayıp 1942'de İstanbul Eyüp’te küçücük bir eve sığındılar.

Yeni adı Aysel Muhterem, soyadı da Kısa oldu. Çocukluğu Eyüp'te geçti. İlköğrenimini Eyüp 36. İlkokulunda yaptı. Uzun yıllar fabrika işçisi olarak çalıştı. Günde 1 lira alıyordu bu çalışması karşılığında. Sinemaya o günlerde tesadüfen tanıştığı ünlü ses sanatçısı ve aynı zamanda dönemin en büyük film yapımcısı Halk Film’inde ortağı olan Suzan Yakar Rutkay’ın desteğiyle 1950 yılında "Yıldızlar Revüsü" filminde figüran olarak oynayarak sinema hayatına başladı. Fabrikadaki işinden ayrılıp günde 5 lira ücretle filmlerde figüranlık yapmaya başladı. Yıldızı parlayıncaya kadar da 20'nin üzerinde filmde küçük roller oynadı..

1958 yılında Memduh Ün'ün yönettiği ''Üç Arkadaş'' filminde Fikret Hakan, Semih Sezerli, Salih Tozan gibi dönemin yıldızlarıyla birlikte rol aldı. Filmde kör bir genç kızı canlandıran Muhterem Nur, bebeksi güzelliği ve naif rol yeteneğiyle bir anda sinema tutkunlarının kalbinde yer etti. Sonra da kariyerinde hızlı bir yükselişe geçti.

Muhterem Nur, 1982 yılının Mayıs ayında Müslüm Gürses ile Malatya turnesinde tanışarak hayatına yeni bir yön çizdi. İki sanatçı 5 Mayıs 1986 da Beykoz Evlendirme Memurluğu'nda gizlice evlendiler.

Muhterem Nur Ödülleri

1972 - 4. Adana Altın Koza Film Şenliği - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Kara Gün
1998 - 17. İstanbul Film Festivali - Onur Ödülü
2008 - 3.İpekyolu Film Festivali - Onur Ödülü
Muhterem Nur Kimdir? Biyografisi Muhterem Nur Kimdir? Biyografisi Biyografistan Muhterem Nur Hayatı, Muhterem Nur Biyıografi, Muhterem Nur Nereli, Muhterem Nur ve Müslüm Gürses Muhterem Nur , 31 Aralık 1932 yılında Makedonya'nın Manastır şehrinde doğdu. Yugoslav hükümeti'nin Müslümanlara yaptığı aşırı bask... 4.5 5

Hiç yorum yok: