Biyografi Ara

Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi

 

Nermin Abadan
Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, 1921 yılında Viyana'da doğdu. Türkiye'de iletişim bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerdendir. Public Opinion sözcüğünün Türkçe karşılığı olan Kamuoyu sözcüğünü Türkçeye kazandırmıştır. Ayrıca Public Relations teriminin Türkçe karşılığı Halkla Münasebetler (Halkla İlişkiler) sözcüğünü literatürde ilk kez kullanan kişi olarak bilinir.

İzmir Kız Lisesi'nin ardından İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Nermin Abadan, 1944 yılında girdiği Ulus gazetesinde 1950 yılına kadar çalıştı. Kazandığı bir bursla Amerika'ya giden Nermin Abadan, Minnesota Üniversitesi'nde aldığı lisansüstü eğitimden sonra 1953 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde asistan olarak göreve başladı. 5 yıl sonra doçent, 1966 yılında da profesör oldu. Aynı fakültede Siyasal davranış enstitüsünü kuran Unat, yurt dışında birçok yerde çalışmalar yaptı. Yurt dışındaki göçmen Türk işçiler ve kadın sorunları konularıyla ağırlıklı olarak ilgilendi. Türk Toplumunda Kadın adlı kitabı, Almanca ve İngilizce dillerinde de yayımlandı.

Uluslararası Siyasi İlimler Derneği (IPSA) başkan yardımcılığı, Türk Sosyal Bilimler Derneği başkanlığı, ve 1978’den itibaren Avrupa Konseyi’nin kadın-erkek eşitlik Komisyonu başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu. 1978 - 1980 yılları arasında CHP'den kontenjan senatörü olarak meclise girdi. 1989 yılında SBF'den emekli oldu.

Nermin Abadan Unat, Boğaziçi Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi’nin Kadın Araştırma Merkezi’nde ders vermektedir. Yurt dışındaki Türk işçiler konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle Almanya Devlet Başkanı’ndan liyakat nişanı alan Nermin Abadan'ın Almanca, İngilizce, Fransızca kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

Nermin Abadan, 1967 yılında vefat eden siyasetçi, hukukçu ve yazar Yavuz Abadan ile evliydi.
Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi Nermin Abadan Unat Kimdir? Biyografi Biyografistan Nermin Abadan Hayatı, Nermin Abadan Biyografi, Nermin Abadan hakkında bilgi... Prof. Dr. Nermin Abadan Unat , 1921 yılında Viyana'da doğdu. Türkiye'de iletişim bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerde... 4.5 5

Hiç yorum yok: