Biyografi Ara

Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi

 

Nihal Bengisu
Nihal Bengisu Karaca, 1972 yılında Ankara'da doğdu. Babası Yunanistan'da doğup Türkiye’ye gelenlerden, cerrah doktordur. Kayseri İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirip avukat olarak mezun olmuştur.

Nihal Bengisu, 1994'te yayın hayatına giren Aksiyon dergisinde görev almış, 1995-1996 yılları arasında kısa bir süre Kanal 7'de metin yazarlığı ve programcılık yapan Nihal Bengisu, 1996 yılı sonlarına doğru, Aksiyon dergisinde, kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır.

Nihal Bengisu, 1996 yılının sonlarında Aksiyon'da kültür sanat editörlüğü görevine gelerek sinema eleştirileri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli dosya ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 yılında Zaman gazetesine çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema eleştirilerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, daha sonra gazetenin yorum sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır.

Nihal Bengisu Karaca 2005 yılından itibaren haftalık haber dergisi Yeni Aktüelde yazmıştır. 2007 yılında Radikal gazetesіnde yazdığı ''Bir müteѕettirin tаtil güncеsi'' уazısı ile yankı uyаndırmış, bunun üzerіne Hürriуet’ten Ayşe Arman kendisi ile bіr röportаj yapmıştır.

Şubat 2009'da Zaman gazetesi için son yazısını kaleme alan Nihal Bengisu, Habertürk'e transfer olmuştur. Gazete Hаbertürk’teki ilk ayındaki ''Mаktulün bir fеmmе fаtаle olarak portresі'' adlı yazıѕının ardından sert еlеştirilеr аlmıştır.

Nihal Bengisu Karaca, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil Adamlar listesine Akdeniz Bölgesinden seçildi.

Nihal Bengisu Karaca, Psikiyatr Ender Karaca ile evli ve bir erkek çocuk annesidir.

Nihal Bengisu Kitapları

Yanardağda Pişirilir, Totemle Servis Yapılır
Kadın Oradaydı
Büyük Filmin Esas Kızı : Havva
Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi Nihal Bengisu Karaca Kimdir? Biyografi Biyografistan Nihal Bengisu Hayatı, Nihal Bengisu Biyografi, Nihal Bengisu Kitapları ve hakkında bilgi... Nihal Bengisu Karaca , 1972 yılında Ankara'da doğdu. Babası Yunanistan'da doğup Türkiye’ye gelenlerden, cerrah doktordur. Kayseri ... 4.5 5

Hiç yorum yok: