Biyografi Ara

Sami Hazinses Kimdir? Biyografisi

 

Sami Hazinses
Sami Hazinses (Samuel Agop Uluçyan), 1925 yılında Diyarbakır'da doğdu. Ermeni asıllıdır. İlkokuldan sonra çalışmak için İstanbul'a geldi. 1953 yılında Mahir Canova'nın yönettiği, başrollerde Cüneyt Gökçer, Atıf Kaptan ve Muhterem Nur'un oynadığı Kara Davut filmindeki rolü ile sinema oyunculuğuna başlayan Sami Hazinses, sonraki yıllarda birçok yapımda rol aldı.

Türk sinemasının unutulmaz komedi sanatçıları arasına girmeyi başaran Sami Hazinses, oyunculuğunun yanı sıra güfte ve beste çalışmaları yaptı. Sanatçının, Bir Dilbere Müpteladır Deli Gönlüm adlı eserini Zeki Müren seslendirmişti. En bilinen eserlerinden biri de Müslüm Gürses ve İbrahim Tatlıses başta olmak üzere bir çok sanatçının seslendirdiği Derdimi Kimlere Desem adlı klasikleşmiş şarkıdır.

Sami Hazinses, 23 Ağustos 2002 tarihinde vefat etti. Cenaze töreni Kadıköy Surp Takavor kilisesinde yapıldıktan sonra naaşı Hasanpaşa Ermeni mezarlığına defnedildi.
Sami Hazinses Kimdir? Biyografisi Sami Hazinses Kimdir? Biyografisi Biyografistan Sami Hazinses Hayatı, Sami Hazinses Biyografi, Sami Hazinses Nereli ve hakkında bilgi... Sami Hazinses (Samuel Agop Uluçyan), 1925 yılında Diyarbakır'da doğdu. Ermeni asıllıdır. İlkokuldan sonra çalışmak için İstanbul'... 4.5 5

Hiç yorum yok: