Biyografi Ara

Sevgi Sakarya Kimdir? Biyografisi

 

Sevgi Sakarya
Sevgi Sakarya, 1966 yılında Eskişehir'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılında Konservatuar’ın ikinci sınıfında okurken İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı.

İBB Şehir Tiyatroları’nın birçok oyununda oyuncu olarak görev alan Sakarya’nın yazdığı “Lay Lay Lom” adlı çocuk oyunu, 2004-2005 Sezonu’nda İBB Şehir Tiyatroları tarafından sahnelendi.

Sevgi Sakarya, 2006-2007 Sezonu’nda sahnelenen Ayten Soykök’ün yazdığı “Temizlik Ülkesi” adlı çocuk oyununu yönetti. Birçok reklam filmi, dizi ve sinema filmde rol alan Sevgi Sakarya, çeşitli anaokullarında drama dersleri verdi. 1999 yılından başlayarak çocuklar ve büyükler için tiyatro oyunları yazan Sakarya’nın “Lay Lay Lom”, “Ozi’nin Hayali”, “Bay Mırk ile Mırk” adlı oyunları Bu Yayınevi tarafından yayımlandı.

1 Ağustos 2011 tarihinde 45 yaşında beyin enfarktüsü sonucu vefat eden Sevgi Sakarya'nın cenazesi Bakırköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Oynadığı Oyunlardan Bazıları:

“Antonius ve Cleopatra, Çulsuzlar, Ağrı Dağı Efsanesi, Resimli Osmanlı Tarihi, Kuşlar (Müzikal), Hizmetçiler, Theope, Askerliğim, Gazeteciden Dost, Altın Post, Kafkas Tebeşir Dairesi, Gün Uzar Yüzyıl Olur, Hasır Şapka, Suç ve Ceza, Pazartesi Perşembe, Rüyaların En Güzeli, Palyaço Prens, Mavi Masal, Yavru Kimin, Büyülü Göl, Hoşunun Utancı, Altın Küp.”

Yazdığı Tiyatro Oyunları:

Pempem, Çok Geç Olmadan, Üresin ile Türesin, Lay Lay Lom, Ozi’nin Hayali, Bay Mırk ile Mırk, Tavuk Çorbası, Dans Et Benimle.”
Sevgi Sakarya Kimdir? Biyografisi Sevgi Sakarya Kimdir? Biyografisi Biyografistan Sevgi Sakarya , 1966 yılında Eskişehir'de doğdu. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılın... 4.5 5

Hiç yorum yok: