Biyografi Ara

Ünal Aysal Kimdir? Biyografi

 

Ünal Aysal
Ünal Aysal, 2 Haziran 1941 yılında İstanbul'da doğdu. 1960 yılında Galatasaray Lisesinden mezun olan Aysal, Yüksek öğrenimini de İsviçre - Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de muadelet diplomasını aldı.

Galatasaray Lisesi'nden mezun olduğu 1960 yılından itibaren, çalışma hayatına başlamış olan Ünal Aysal, 1970-1972 yılları arasında Koç Holding bünyesindeki Ram Dış Ticaret şirketinde ihracat koordinatörü olarak görev yaptı.

Ünal Aysal, 1973 yılı başında Brüksel'deki bir firmanın ticaret müdürü olarak çalıştı. 1974 yılında da Unite International'i kurdu. Bu şirkette, ilk 10 yıllık dönemde demir çelik ve sanayi mamulleri satışı ve petrol swap işlemleri yaptıktan sonra, 1984 de petrolün yanı sıra, elektrik üretimi ve anahtar teslim santral inşa ve finansmanı projelerinde ihtisaslaştı.

Bu arada, Türkiye ve İran'da elektrik santralleri kuran Ünal Aysal, daha sonra temiz enerji yatırımları ve madencilik faaliyetlerine yöneldi.

Ünal Aysal, bu alandaki çalışma ve başarıları yanında turizm sektörü ile de ilgilendi; Antalya Kemer'de, biri 450, diğeri 370 odalı 5 yıldızlı oteller kurdu. Ayrıca İstanbul Boğazda bir butik otel sahibidir.

Ünal Aysal'ın, 1000 kişinin çalıştığı Unit Grubu'nun çatısını oluşturan 23 şirketin yönetim kurulu başkanı olarak yürüttüğü girişimlerden başka, bazı yatırımcı Avrupa şirketlerinin yönetim kurullarında da faal üye olarak çalışmaktadır.

Ünal Aysal 1999 yılında, Türkiye'yi yurt dışında en iyi temsil eden iş adamlarından biri olarak, Bakanlar Kurulu kararı ile Cumhurbaşkanı tarafından verilen Yüksek Liyakat Madalyası ile onurlandırılmıştır.

İktisadî Araştırmalar Vakfı, Tez Değerlendirme Yarışmasının sponsorluğunu üstlenen Ünal Aysal'ı, her yıl bu amaçla yapmış olduğu katkılardan dolayı şeref üyeliğine seçmiştir.

14 Mayıs 2011 tarihinde katıldığı  Galatasaray Spor Kulubü başkanı seçimlerini kazanarak, Başkanlığı Adnan Polat'tan devraldı. Ayrıca, 2998 oy alarak tarihin en çok oy alan başkanı olmuştur.

Ünal Aysal başkanlığındaki Galatasaray ilk sezonunda Süper lig şampiyonluğuna ulaşmıştır. Aynı sezon sonunda Türkiye Süper Kupası'da kazanılmış, 2012-2013 sezonu sonunda da tekrar Şampiyonluğa ulaşma başarısı göstermiştir.

2012 yılında T.C. Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’yi yurtdışında en üst seviyede temsil eden iş adamlarından biri sıfatı ile Cumhurbaşkanı tarafından Bakanlar Kurulu’nun onayı ile Yüksek Liyakat Madalyası ile onurlandırılmış olan Ünal Aysal, 2012 yılı Ekim ayında ise Belçika Prensi H.E Philippe Leopold Louis Marie tarafından Belçika hükümeti adına Leopold II Yüksek takdir madalyası ile ödüllendirilmiştir.

25 Mayıs 2013 tarihinde Ünal Aysal prosedür gereği istifa etmiştir. Başkan Aysal, tüzüğe göre eğer istifa etmeden seçime gitseydi seçildiği halde 1 yıl görev yapabilecekti. Bunun önlemini alan Galatasaray başkanı Ünal Aysal istifa ederek, 22 Haziranda yapılan seçimde 1537 oyun 1404'ünü alarak 3 yıl daha başkan olarak seçilmiştir.
Ünal Aysal Kimdir? Biyografi Ünal Aysal Kimdir? Biyografi Biyografistan Ünal Aysal Hayatı, Ünal Aysal Biyografi, Ünal Aysal Hakkında bilgi... Ünal Aysal , 2 Haziran 1941 yılında İstanbul'da doğdu. 1960 yılında Galatasaray Lisesinden mezun olan Aysal, Yüksek öğrenimini de İsvi... 4.5 5

Hiç yorum yok: