Biyografi Ara

Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi

 

Yonca Lodi
Yonca Lodi, 17 Eylül 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü Beşiktaş'ta geçiren sanatçı, ilk ve ortaokulu da burada bitirdi. Lise yıllarında müzik ile uğraşmaya başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı.

Lise 2. sınıftayken müzik eğitimi almaya karar verdi ve Çağdaş Müzik Merkezi'nde eğitim almaya başladı. İki yıl boyunca da İstanbul Devlet ve Opera Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk'tan şan, solfej ve armoni dersleri aldı.

Yonca Lodi,1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Bölümü'ne dereceyle girdi. Bu bölümde Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi isimlerden ders alma şansı yakaladı.

Yonca Lodi, 1993 yılında kendisi gibi konservatuvar öğrencileri olan arkadaşlarıyla birlikte profesyonel müzik hayatına başladı. Bir yandan da çeşitli reklam cıngılları ve farklı albümlerde vokal kayıtları yaptı. Festivallerde ve yarışmalara katılan sanatçı, çeşitli gruplarda caz ve pop ağırlık repertuarlar seslendirdi. 1996 yılında "Asansör" adlı filmde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile "Budur Abi" adlı parçayı seslendirdi. 1999 yılında kendi adını taşıyan ilk albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.Albümün ilk çıkış şarkısı ''SANA BİRŞEY OLMASIN''büyük başarı kazandı. Yavuz Bingöl'ün "Üşüdüm Biraz" albümünde birlikte seslendirdikleri "Aşar Gidersin" adlı türkü ile farklı türlerdeki başarısını gösterdi. 2001 yılında "AŞKTA VE AYRILIKTA" isimli albümünü piyasaya çıkardı. Albümde "ANLATMA" ve "BÜKLÜM BÜKLÜM" gibi parçalar kısa sürede liste başı oldu. Aynı albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel ve Fuat Güner gibi isimlerle çalışma fırsatı bulmuştu.

Albümde ayrıca Yunan sanatçı George Alkeos'a ait olan "ANLATMA" adlı parçayı da seslendirdi. 2007 yılına gelindiğinde sanatçının "YOLUMU BULURUM" adını taşıyan albümü TMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu.Bu albümde Çiğdem Talu,Melih Kibar ortak çalışması''ALDIM BAŞIMI GİDİYORUM'' ve Aysel Gürel'in sözlerini yazdığı ''HIÇKIRMALISIN'' ve ''SAKLANMA'' gibi şarkılar oldukça ses getirdi. 2008 Yılının Yaz Aylarında Eski bir Sezen Aksu parçası olan ''YETER''i seslendirdi.Sadece dijital ortamlarda satışa çıkan parça satışlarda ilk sıralarda yer aldı. Çıkması merakla beklenen yeni albümünün içinde bulunan ''EMANET'' adlı parça 2009 Yılının Kasım ayında dijital satış yapan yasal platformlarda satışa çıktı. Yorumcu son olarak kariyerindeki 4. solo albümü ''MİLAT'' ile 7 eylül 2010 tarihinde müzikseverlerle tekrar buluştu. Albümde ilk olarak ''DÜŞTÜYSEK KALKARIZ'' adlı parçaya klip çekildi.Sanatçı albüme adını veren,sözü müziği kendisine ait ''MİLAT'' adlı parçayla başarı kazandı.2012 yılında ''TON FARKI'' adlı şarkısıyla birkez daha dinleyicisi ile buluştu.Aynı yıl ''BİR ÇOCUK SEVDİM'' adlı şarkıyı sevilen dizi için seslendirdi.

Yonca Lodi, son olarak Ocak 2013'te "EDEBİYAT" adlı şarkısını dinleyicisinin beğenisine sundu. Son single çalışması olan "EDEBİYAT" şarkısı da kliplendirildi. Yorumcu yeni albüm çalışmalarına devam etmektedir.
Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi Biyografistan Yonca Lodi , 17 Eylül 1974 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluğunun büyük bölümünü Beşiktaş'ta geçiren sanatçı, ilk ve ortaokulu da... 4.5 5

Hiç yorum yok: