Biyografi Ara

Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi

 

Ahmet Kabaklı
Ahmet Kabaklı, 1924 yılında Elazığ - Harput'ta doğdu. 1931 yılında Elazığ Numune mektebine girdi, ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1944 yılında Elazığ Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1944- 1948 yılları arasında İstanbul Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünü bitiren Ahmet Kabaklı, Üniversite de okuduğu dönemde, 20 Kasım 1946 tarihinde "Yunus Emre mi Yalan Söylüyor, Gölpınarlı mı? " başlıklı yazısının Son Saat Gazetesinde yayınlanması ile yazı hayatı başladı. "Hareket" Dergisinde "Ayın Hercümerci" başlığı ile yazılar yazmaya devam etti.

1948'de okulu bitirdikten sonra, Diyarbakır'da öğretmenlik hayatına başlayan Ahmet Kabaklı, 2 yıl öğretmenlik yaptı ve aynı zamanda "Karacadağ" dergisini yönetti.

Askerliğini yapmak üzere görevinden ayrılıp Manisa'ya gitti; askerlik görevini tamamladıktan sonra 1951 yılında Aydın Ticaret Lisesi'nde yeni öğretmenlik görevine başladı. Aynı lisede öğretmenlik yapan arkadaşı Meşkure Hanım ile 1952 yılında evlendi. 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesine kayıt oldu.

1956 yılında Tercüman Gazetesi'nin düzenlediği fıkra yarışmasında "Üniversitede Münazaralar" yazısı birinci seçildi. Eğitim stajını yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yıllığına Paris'e gönderildi. Yazılarına "Uzaktan uzağa", "Paris'ten Paris notları", "Paris Mektupları" başlıkları altında Paris'ten devam etti.

1958 yılında Türkiye'ye dönünce İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsüne öğretmen olarak atandı. İstanbul Hukuk Fakültesindeki eğitimini 1959 yılında tamamlayıp 1961 yılında İstanbul Barosu Avukatlarına katılarak kısa bir süre avukatlık yaptı.

1961 yılında Tercüman Gazetesinde "Gün Işığında" adlı köşesinde yazmaya başladı. Çapa Eğitim Ensitüsünde 1969 yılına kadar öğretmenlik yaptıktan sonra İstanbul Yüksek Öğretmen Okulunda öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etti. 1974 yılında emekli oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nda edebiyat dersleri verdi.

1978 yılında Meşkure Kabaklı, Rıfat İzzet Çokum, Sevinç Çokum, İskender Öksüz, Cahit Dodanlı Emine Işınsu Öksüz, Tahir Kutsi Makal, Süha Burçkin, İrfan Atagün, Halis Akaydın, İsmail Gerçeksöz ile birlikte, Türk Edebiyatı Vakfı'nı kurdu ve ölünceye dek başkanlığını yaptı.

"Gün Işığında" köşesine 1991 yılından itibaren Türkiye Gazetesi'nde devam etti.

1995 yılından itibaren Türk Dil Kurumu asil üyeliğini görevini de sürdüren Ahmet Kabaklı'ya 14 Aralık 1996 tarihinde Aydınlar Ocağı ve 55 gönüllü kuruluşun desteği ile düzenlenen törende, Atatürk Kültür Merkezi'nde kendisine"Şeyhülmuharririn" unvanı verildi.

17 Kasım 2000 tarihinde geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu hastanede tedavi görmeye başladı.

Ahmet Kabaklı, 23 Aralık 2000 tarihinde hayat arkadaşı Meşkure Kabaklı'nın vefatından 47 gün sonra, 8 Şubat 2001 tarihinde vefat etti.

Ahmet Kabaklı Eserleri - Kitapları

Kültür Emperyalizmi
Müslüman Türkiye
Mehmet Akif
Yunus Emre
Mevlana
Ejderha Taşı
Ecurufya
Sohbetler 1-2
Temellerin Duruşması 1-2
Güneydoğu Yakından
Şiir İncelemeleri
Doğudan Doğuş
Sultanü Şuara Necip Fazıl
Şair i Cihan Nedim
Türk Edebiyatı 1-2-3-4-5 (5 cilt)
Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi Ahmet Kabaklı Kimdir? Biyografi Biyografistan Ahmet Kabaklı Hayatı, Ahmet Kabaklı Kitapları, Ahmet Kabaklı Biyografi Ahmet Kabaklı , 1924 yılında Elazığ - Harput'ta doğdu. 1931 yılında Elazığ Numune mektebine girdi, ilk ve orta öğrenimini tamamladı. 1... 4.5 5

Hiç yorum yok: