Biyografi Ara

Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi

 

Ahmet Turan Alkan
Ahmet Turan Alkan, 1954 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde tamamladıktan sonra 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare bölümünden 1977 yılında mezun oldu.

İlk köşe yazısını 1974 yılında, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu gazetesi’nde yayınlanan Ahmet Turan Alkan, Sivas Ülkü Ocakları Derneği tarafından dört sayı yayınlanan "Pusat" isimli "bülten-dergi"ye emeği geçti; 1976-1977 yılları arasında "Fedai" adlı haftalık dergiyi yönetti ve yayınladı.

O yıllarda öğrenci olaylarının yoğunluğu sebebiyle fakülteye devamda zorluklarla karşılaşınca Sivas’ta yeniden yayınlanmaya başlayan "Hadiselerle Hakikat" gazetesi’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı; bu gazetede, sadece yazı işlerinde değil, bir gazetenin ve matbaanın gerektirdiği hemen her işte bilfiil tecrübe edindi. 1978 Yılında Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş dergilerine kısa süre katkıda bulundu.

Mezun olduktan sonra Sivas’a dönen Ahmet Turan Alkan, Hakikat gazetesinde kadrolu fikir işçisi olarak iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında askerliğini tamamlayarak Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştıktan sonra 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne göreve başladı. Yüksek Lisans ve Doktorası’nın tamamlayarak İİBF Kamu Yönetimi bölümünde öğretim üyesi atandı.

1989 yılında düzenli olarak başladığı yazarlık hayatı süresince muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, halen Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı hayatına devam ediyor.

2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi'nden emekli olarak akademik kariyerini noktalayan Ahmet Turan Alkan, aynı yıl İstanbul Üsküdar semtine taşındı.
Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi Biyografistan Ahmet Turan Alkan Hayatı, Ahmet Turan Alkan Biyografi, Ahmet Turan Alkan hakkında bilgi... Ahmet Turan Alkan , 1954 yılında Sivas’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde tamamladıktan sonra 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgil... 4.5 5

Hiç yorum yok: