Biyografi Ara

Akrep Nalan Kimdir? Biyografi

 

Akrep Nalan
Akrep Nalan (Füsun Nalan Açın), 26 Nisan 1954 yılında Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde doğdu. Ankara Bahçelievler Alparslan ilkokulu, Ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe bölümünden mezun oldu. 1972-1980 yılları arasında Şaban Karamancı Demir Çekme Fabrikasında, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikasında ve İnterfarma Anonim Şirketinde muhasebecilik yaptı.

1978 yılında hayatında ilk defa at yarışı oynamak isteyen Akrep Nalan, arkadaşlarına nasıl oynanacağını sormuş ve onlar da atın ismine göre beğendiklerini seçmesini söylemişler. Bu şekilde oynadığı altılı ganyanı şans eseri tutturarak 30 bin lira kazandı. Oynadığı atlardan birinin adı da akrepti. Meğer o at da sürpriz bir atmış. O dönem basında Akrep Nalan lakaplı gündemde olan bir terörist vardı. Ondan esinlenerek, yakın çevresi ve arkadaşları gır gır olsun diye "Akrep Nalan'' diye seslenmeye başlamışlar Böylece Akrep Nalan ismi yapışıp kaldı üzerine. Bu daha sonraki yıllarda da devam etti.

Muhasebecilik yaptığı yıllarda Ankara Sanat Evinde tiyatro çalışmaları oldu. Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş,Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Sahne tozunu yutunca; muhasebecilik tüm cazibesini yitirdi ve tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı. Ankara'da barın arkasında çalışan ilk bayan oldu.

Barmaidlik yaptığı dönemlerde de barın arkasında zaman zaman şarkı söylerdi, böyle böyle küçük bir dinleyici kitlesi de oluşmuştu. Daha sonraları Hakkı Çağdaş’ın desteği ile 1980 senesinde Goldfinger gece kulübünde profesyonel olarak sahneye çıktı.Bunun ardından ise Bodrumda Efe Barda bir tek gitar eşliğinde şarkılarını söylemeye devam etti.

Dinleyici kitlesi; Bodrumda sahneye çıktığı Pirinç Otel, Ünlü Otel ve Paradice gibi yerlerde daha da genişlemişti. Ve bunların ardından İstanbul’a geldi. Shu Bar, Hopaopa, Nişantaşı Club Stnb, Küfe bar, Bianca, Marca Restaurant, Şişli Elit Resıdance, Coco à gogo, gibi çeşitli klüplerde iş yaptı.

1991 yılında Ada Müzik şirketi ile  Dağ Çiçeği adlı ilk albümünü yapan Akrep Nalan, 2. albümü olan Zil Zurna Sevdalar'ı 1994 yılında çıkardı.

2003-2004 döneminde Gani Müjde'nin Hayat Bilgisi adlı dizide Fidan Öğretmen karakterini canlandırdı.

Akrep Nalan, Jöntürk'ün çıkardığı Şaman isimli albümde “Sun Avucundaki Karanlığı Bana” isimli hip-hop çalışmasına eşlik etti. 2012 nisan ayında reklamcı Ali Taran’ın çektiği Atlas Halı reklam filmlerinde de oynadı.

Hiç evlenmeyen Akrep Nalan, 1987 yılında bu yana Bodrum'da ki evinde yaşamaktadır. 1988 yılında kazara evde köpeği Bahtiyar'ın üzerine basarak ölmesine sebep olan Akrep Nalan, bundan çok üzüntü duydu.

Akrep Nalan Albümleri

1994 Zil Zurna Sevdalar
1991 Dağ Çiçeği

Filmografisi

2004 Aşk Mahkumu
2003 Peki Olur Şekerim
2003-2004 Hayat Bilgisi - Öğretmen Fidan
1997 Baskül Ailesi - Zerafet
1994 Zirvedekiler
Akrep Nalan Kimdir? Biyografi Akrep Nalan Kimdir? Biyografi Biyografistan Akrep Nalan Hayatı, Akrep Nalan Biyografi, Akrep Nalan Nereli ve Kaç Yaşında, Akrep Nalan Hakkında Bilgi Akrep Nalan (Füsun Nalan Açın), 26 Nisan 1954 yılında Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde doğdu. Ankara Bahçelievler Alparslan ilkokulu,... 4.5 5

Hiç yorum yok: