Biyografi Ara

Ali Balkız Kimdir? Biyografi

 

Ali Balkız
Ali Balkız, Sivas'ın Kangal ilçesi'ne bağlı Eğricek köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. 1960'ta ailesiyle birlikte Malatya'ya göç etti. Malatya Ticaret Lisesi'ni ve Ankara Ticaret ve Turizm Yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirdi.1970-1980 yılları arasında yurdun çeşitli kentlerindeki ticaret liselerinde meslek dersleri öğretmenliği yaptı.

1980 askeri darbesinden sonra, sıkıyönetim mahkemesinde yargılanan Ali Balkız, 1981-1984 yılları arasında hapis yattı. 1992'den bu yana Pir Sultan Abdal Kültür ve Sanat Dergisi'nin yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Ankara'da yaşıyor; evli, bir çocuk babası. TYS, PEN Yazarlar Derneği ve Edebiyatçılar Derneği üyesidir.

İlk öyküsü Varlık dergisinde yayımlandı. Toplumcu gerçekçi bir anlayışla kaleme aldığı öyküleri Evrensel Kültür, Damar, Türk Dili, insancıl ve Cumhuriyet Dergi'de yayımlandı. N. Kutlu, Balkız için "Tüm öykülerini yaşanmış, gözlenmiş gerçeklere dayandırıyor. Öyle ki düşsel olan ya da düşle gerçeğin birlikte yer aldığı birkaç öyküsünde de toplumsal ve bireysel gerçekler önde duruyor" değerlendirmesini yaptı.

Ali Balkız Ödülleri

1987 Akademi Kitabevi Öykü Ödülü - Güller Kitaplara
1988 TAYAD Öykü Ödülü - Güller Kitaplara
1991 Ömer Seyfettin Öykü Ödülü - Yaşam Bir An'lar Toplamıdır
1995 PEN Yazarlar Derneği Orhan Kemal Öykü Ödülü - Yaşam Bir An'lar Toplamıdır
1998 Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Orhan Kemal Öykü Ödülü - Bütün Ülke Yeşil Vadi (Didem Uslu ile)
1998 Haldun Taner Öykü Ödülü - Komşum
2007 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülü - Fırın
Ali Balkız Kimdir? Biyografi Ali Balkız Kimdir? Biyografi Biyografistan Ali Balkız Hayatı, Ali Balkız Biyografi, Ali Balkız Hakkında bilgi... Ali Balkız , Sivas'ın Kangal ilçesi'ne bağlı Eğricek köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. 1960'ta ailesiyle birlikte Malatya... 4.5 5

Hiç yorum yok: