Biyografi Ara

Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi

 

Âşık Davut Sulari
Âşık Davut Sulari (Davut Ağbaba), 1925 yılında Erzincan'ın Çayırlı ilçesinde doğdu. Davut Sulari, Dedesinin yanında yetişti ve Sulari mahlasını kullandı. Dedesi Kaltık Mehmet Ağa tasavvuf şairiydi. Saz çalma, şiir söyleme ve türkü yakma zevkini dedesinden aldı. Âşıklar bayramının Konya'da yapılmasında emeği geçmişti.

Âşık Davut Sulari, Türkü, atışma, güzelleme dallarında örnekler verdi. Doğu Anadolu'da asırlardan beri dilden dile anlatılan efsaneleri, menkıbeleri şiirleştirir; sazıyla etkili bir makam ve deyişle dost meclislerinde sunardı. Bütün ömrünü âşıklık geleneğine sadık kalarak sürdürdü. 17 yaşından başlayarak, aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden oldu. Konya Aşıklar Bayramı'nın oluşumunda yer aldı. TRT radyolarında bölge sanatçısı olarak çalıştı.

Aşıklar meclislerinde sanatını icra etmeyi ömrü boyunca sürdürdü. Aşık Daimi'nin ustası olup, diğer birçok ünlü sanatçıyla beraber de çalışmıştır.

Âşık Davut Sulari, 17 Ocak 1985 yılında öldü.

Kızı Edibe Sulari 2 Temmuz 1993'te Sivas Katliamı'nda Madımak Oteli'nde yanarak hayatını kaybetti.
Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi Biyografistan Âşık Davut Sulari (Davut Ağbaba) , 1925 yılında Erzincan'ın Çayırlı ilçesinde doğdu. Davut Sulari, Dedesinin yanında yetişti ve Sulari... 4.5 5

Hiç yorum yok: