Biyografi Ara

Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi

 

Aylin Aslım
Aylin Aslım, 1976 yılında, Almanya'da Hassen eyaletinde Lich kasabasında doğdu. 1994’ten itibaren İstanbul'un çeşitli canlı müzik mekanlarında yabancı coverlarsöyledi. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun oldu.1996’da beş kızdan oluşan Zeytin adlı Rock grubuyla canlı müzik piyasasında dikkatleri çekti.

1998 Roxy Müzik Günleri’nde 2.'lik ve 1999 Roxy Müzik Günleri’nde Jüri Özel Ödülü kazandı.

Aylin Aslım, 1998’de Süpersonik adlı grubu kurdu ve oldukça alışılmadık elektronik altyapılı parçalardan oluşan repertuarına karşın kısa sürede kendine has bir izleyici kitlesi yarattı.

Aylin Aslım, 2000’de Gelgit isimli Elektronik müzik albümünü Power Records’dan çıkardı.

Aylin Aslım, 2000’de müzikal direktörlüğünü yaptığı H2000 organizasyonunda, BUSH, Chumbawamba, GusGus, Lamb Jay Jay Johanson gibi dünya müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaştı. 2001’den itibaren H2000, Creamfieds ve Rockistanbul gibi büyük organizasyonlarda ve Tindersticks, HIM,Placebo, Macy Gray ve Queen Adreena gibi büyük konserlerin açılışında sahne aldı.

Aylin Aslım, 2003’te Mor ve Ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil, Vega, Feridun Düzağaç, Bulutsuzluk Özlemi ve Koray Candemir’le birlikte Savaşa Hiç Gerek Yok single'ında yer aldı.

Aylin Aslım, 2003’ten itibaren elektronik sound üzerine kurulu ilk albümünün şarkılarını sahnede Süt’lü adını verdiği proje dahilinde, 'sert rock' versiyonlarıyla söyledi. 2003’te çıkan ilk albümünde yer alan Senin Gibi isimli şarkısı Yunanlı pop müzik sanatçısı Teresa tarafından Yunanca yorumlandı. Teresanın albümü 2005 yılı içerisinde Türkiye’de de yayımlandı.

2004’te Murathan Mungan’ın Söz Vermiş Şarkılar albümünde, Kimdi Giden Kimdi Kalan şarkısını yeniden yorumladı. Yine, 2004’te DJ Mert Yücel’le birlikte yaptıkları Dreamer adlı İngilizce singleİngiltere’de Baroque Records UK tarafından yayınlandı ve İngiltere’de Balance Chart UK’de 3 numaraya, Amerika’da Balance Chart USA’de 1 numaraya kadar yükseldi. 2004’te Fatih Akın’ınDuvara Karşı filminde ilk albümünden Senin Gibi adlı şarkısı yer aldı.

2005’te Teoman’ın Balans ve Manevra filminde rol alan Aylin Aslım, filmin Pasaj Müzik tarafından yayınlanan soundtrack’inde Teoman’ın Bazı Yalanlar isimli parçasını yorumladı. Ayrıca Kutluğ Ataman’ın çektiği “İki Genç Kız” filminin soundtrack’inde ilk albümünden Keşke adlı şarkısı yer aldı. Aynı yılın Nisan ayında, Aylin Aslım Ve Tayfası adı altında Pasaj Müzik'ten Gülyabanialbümünü çıkardı.

Bu albümden Gülyabani, Ben Kalender Meşrebim ve Ahh şarkılarına klip çekti. Daha sonra Bulutsuzluk Özlemi’nin Felluce-Bağdat adlı single albümünde Bağdat Kafe adlı şarkıda vokalde Nejat Yavaşoğulları’na ve Çilekeş'in Yetmiyor adlı şarkısına eşlik etti.

2006'da da Ogün Sanlısoy ile Kendin Oldun şarkısını yorumladı.

2006'da Gelgit albümü iki remix daha eklenerek Pasaj Müzik etiketi ile yeniden piyasaya sürüldü.

2007'de Bulutsuzluk Özlemi 20. Yıl Konserinde Yüzünde yaşam izleri vardı adlı şarkıya Nejat Yavaşoğulları ile birlike düet yaptı.

2007'de Onno Tunç Şarkıları albümünde bir zamanlar Sezen Aksu'nunda seslendirmiş olduğu Bir Çocuk Sevdim adlı parçayı yorumladı.

2008'de "Rock Sınıfı" adlı proje kapsamında Madde adlı şarkıyı seslendirdi. Yılın sonlarına doğru çıkan Güldünya Şarkıları adlı albümde, Nilüfer'in Karar Verdim adlı şarkısına yeni bir yorum getirdi.

2009'da Selim Demirdelen'in "Dut Ağacı" adlı albümünde Ben Yaptım ve Yok Olduk adlı şarkıları yorumladı. Ve Hande Yener'in Hayrola? isimli albümde "Siz" isimli parçayı yazdı.

Aynı yılın Haziran ayında 3. albümü olan Canını Seve Kaçsın ı çıkardı.Sırayla Sen Mi?, Hoşuna Gitmedi Mi? ve Aşk Geri Gelir şarkılarına klip çekti.

2011'de Vodafone Free Zone Turnesinde Şebnem Ferah'ın "Özgürce Yaşa" adlı single'ında Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Badem ve TNK ile düet yaptı.

2011',in Ocak ayında Coca Cola'nın "Hayata Artı" projesi için "Başka Bir Dünya" adlı single'yi yayınladı.

Albümleri

Gelgit (2000) / Power Records
Gülyabani (2005) / Pasaj Müzik
Canını Seven Kaçsın (2009) / Sony Musıc (SMEI)
Zümrüdüanka (2013) / Sony Musıc (SMEI)
Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi Biyografistan Aylin Aslım , 1976 yılında, Almanya'da Hassen eyaletinde Lich kasabasında doğdu. 1994’ten itibaren İstanbul'un çeşitli canlı müzik... 4.5 5

Hiç yorum yok: