Biyografi Ara

Aynur Doğan Kimdir? Biyografisi

 

Aynur Doğan
Aynur Doğan, 1975 yılında Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde doğdu. Kürt halk müziği sanatçısı ve söz yazarıdır. teş Yanmayınca ve Seyir adlı iki albümden sonra çıkardığı Keçe Kurdân (Kürt Kızı) ve Nûpel (Yeni Sayfa) adlı iki albümle dünyanın çeşitli yerlerinde konserler vermiştir. Ayrıca Folk Roots'a, The Times gazetesine ve The London Timesgazetesine kapak olmuştur.Birçok Kürtçe şarkı ve eseri mevcuttur.

Yavuz Turgul'un Gönül Yarası ve Fatih Akın'ın İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek filmlerinde şarkılarıyla yer almıştır. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü filminin film müzikleri albümünde de bir parça seslendirmiştir. Metin Kemal Kahraman, Orient Expressions, Kardeş Türküler, Ahmet Aslan - Mikail Aslan ve daha birçok müzisyenin albümlerinde yer almıştır. Birçok müzisyenle birlikte dünyanın ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde konserler vermiştir.

Albümleri

2002: Seyir
2004: Keçe Kurdan (Kürt Kızı)
2005: Bahar, Kardeş Türküler
2005: Miraz (İstek), Mikail Aslan ile birlikte
2005: Nûpel (Yeni Yaprak)
2010: Rewend (Nomad)
Aynur Doğan Kimdir? Biyografisi Aynur Doğan Kimdir? Biyografisi Biyografistan Aynur Doğan , 1975 yılında Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde doğdu. Kürt halk müziği sanatçısı ve söz yazarıdır. teş Yanmayınca ve Seyi... 4.5 5

Hiç yorum yok: