Biyografi Ara

Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi

 

Bahaeddin Özkişi
Bahaeddin Özkişi, 1928 yılında İstanbul Fatih'te doğdu. Babası Manisa Demirci ilçesinin Nakşi şeyhlerinden Hacı Halit Efendi'nin oğlu Ömer Lütfi Efendidir.

1939'da İstanbul’da 20. Yıl İlkokulu'nda, 1942'de Karagümrük Ortaokulu'nda okudu. Daha sonra Sultanahmet Sanat Enstitüsü'ne devam etti. O sıralarda ilk hikâyelerini yazmaya başladı. Sanat Enstitüsü'nü bitirdikten sonra Haliç Tersanesi'nde ustabaşı oldu.

Askerliğini 1947 yılında Erzurum'da yapan Bahaeddin Özkişi, 2 yıl Almanya'da kaldı. Almanya'da kaldığı sırada batı dünyasını da yakından tanıma fırsat buldu. Yurda döndükten sonra 1956’dan vefatına kadar İTÜ’de kaynak öğretmeni olarak çalıştı.

Yeşilköy hava alanında çalıştığı sıralarda, tanıştığı edebiyat ustaları kendisiyle yakından ilgilenirler. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın evindeki bir sohbette yazdıklarını dinleyen Tanpınar, "Devam et evladım. Sen on tane Sait Faik edersin" der.

1959'da hikâyelerini "Bir Çınar Vardı" adlı kitapçıkta topladı. Bu kitapçık otuz hikâyecikten meydana geliyordu. Akbaba dergisinde mizah öyküleri olarak yayımlanmıştır.1969 yılında evlendi.

1970-1971 yılları arasında Köse Kadı - Uçdaki Adam - Sokakta olmak üzere üç roman yayınladı. Yayınlamadığı hikâyeleri yeniden gözden geçirilip ilavelerle Göç Zamanı adıyla basıldı. "Köse Kadı" adlı roman çeşitli film şirketleri tarafından senaryo için istenmiş fakat eşi ve kızı Zeyneb'in, bu filmin Kuruluş filmi ayarında ve sekiz-on bölümlük bir dizi film olmasında ısrarları sebebiyle projeler gerçekleşmemiştir.

Bahaeddin Özkişi, 10 Kasım 1975 tarihinde vefat etti.

Bahaeddin Özkişi Kitapları

Bir Çınar Vardı
Köse Kadı
Uçdaki Adam
Sokakta
Göç Zamanı
İki Prens
Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi Bahaeddin Özkişi Kimdir? Biyografi Biyografistan Bahaeddin Özkişi Hayatı, Bahaeddin Özkişi Biyografi, Bahaeddin Özkişi Kitapları ve hakkında bilgi Bahaeddin Özkişi , 1928 yılında İstanbul Fatih'te doğdu. Babası Manisa Demirci ilçesinin Nakşi şeyhlerinden Hacı Halit Efendi'nin ... 4.5 5

Hiç yorum yok: