Beren Saat Kimdir? Biyografisi

 

Beren Saat
Beren Saat, 26 Şubat 1984 yılında Ankara'da doğdu. Eğitimini Ankara'da tamamladı. TED Ankara Koleji mezunu olan Beren Saat, Başkent Üniversitesi'nde işletme konusunda ihtisas yaparken arkadaşlarının desteğiyle, Türkiye'nin Yıldızları adlı oyuncu yetiştirip hafta sonu performanslarını değerlendiren yarışma programına katılmıştır. Yarışmada beğeni toplamayı başararak 2. olmuştur.

Beren Saat, yarışma programının ekibinde bulunan Tomris Giritlioğlu'nun kardeşi, ona Beren Saat'ten söz edince, oyunculuk kariyeri bu şekilde başlamıştır ve televizyon dizilerinin aranan yüzlerinden biri haline gelmiştir.

Beren Saat, 2004 yılında Nazif Tunç ve Ümit Efekan'ın birlikte yönettikleri Aşkımızda Ölüm Var isimli yapımda Ece Uslu'nun canlandırdığı Pervin karakterinin kardeşi, Nermin'i oynamıştır. Beren Saat, 2005'te, ilk başrolünü, Cemal Şan'ın yönettiği, Tomris Giritlioğlu'nun hazırladığı Aşka Sürgün dizisinde Mahsun Kırmızıgül ve birçok usta oyuncu ile paylaşmıştır. Doğulu bir kız olan Zilan'ı oynamıştır. İki sezon boyunca devam eden dizinin ardından 2006 yılına gelindiğinde yine bir Tomris Giritlioğlu projesinde yer almıştır. Hatırla Sevgili isimli, Faruk Teber ve Ümmü Burhan'ın yönettikleri bu yapımda Cansel Elçin ve Okan Yalabık'la oynamıştır. Beren Saat'in Yasemin karakterini canlandırdığı, 1950-1970 yıllarının anlatıldığı dönem dizisi, yayınlandığı yıllarda ilgiyle izlenmiştir. Beren Saat, bu dizi ile birlikte kendini göstermiş ve hayran kazanmaya başlamıştır.

Beren Saat, 2008 yılında, ona bugün kü popülerliğini kazandıracak olan, Halit Ziya Uşaklıgil'in aynı adlı eserinden uyarlanan, Hilal Saral'ın yönettiği Aşk-ı Memnu dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk YöntemHazal Kaya ve Nebahat Çehre ile oynamıştır. Bu zengin kadrolu dizide canlandırdığı Bihter karakterinin Kıvanç Tatlıtuğ'un canlandırdığı eşinin yeğeni Behlül karakteri ile yasak aşk yaşaması büyük ilgi görmüştür. Dizi yoğun tepkiler alsa da, Türk televizyon tarihinin en çok izlenen yapımlarından biri haline gelmiştir. Beren Saat, özellikle dizinin "Veda" bölümündeki performansıyla eleştirmenlerden tam not almıştır. Aşk-ı Memnu'daki rolü ile popülerliğini arttıran Beren Saat, Bir röportajında canlandırdığı Bihter karakteriyle ilgili :

''Senaristlerin diyaloglar dışında Bihter’in ruh haliyle ilgili yazdıkları bana çok şey öğretti. ''

demiştir. Dizideki rolüyle iki Altın Kelebek sahibi olan Beren Saat, bu ödülü iki yıl üst üste kazanan ilk ve tek oyuncudur.Beren Saat, İlk sinema filmi deneyimi Güz Sancısı, Tomris Giritlioğlu'nun yönettiği bir dönem filmidir. 2009 yılında vizyona giren bu yapımda Murat Yıldırım, Okan Yalabık ve Belçim Bilgin ile birlikte oynamış ve Rum hayat kadını Elena'yı canlandırmıştır. Aşk-ı Memnu dizisi devam ederken senaryosunu Mahsun Kırmızıgül'ün yazdığı, Serdar Akar'ın Gecenin Kanatları filminde Murat Ünalmış, Erkan Petekkaya ve Yavuz Bingöl ile başrolü paylaşmıştır. Filmde Gece rölünü üstlenmiştir. Yine 2010'da dünyanın en çok hasılat getiren yapımlarından biri olan Oyuncak Hikâyesi 3 fiminde Barbiekarakterini Türkçe seslendirmiştir.

2010 Eylül ayında Vedat Türkali'nin 1986 yapımı film senaryosundan günümüze uyarlanan yönetmenliğini Hilal Saral'ın üstlendiği, senaryosunu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu'nun yazdığı, Fatmagül'ün Suçu Ne? dizisinin başrolü olan Fatmagül karakterini canlandırmıştır. Beren Saat, dizide Türkiye'nin Yıldızları yarışmasından arkadaşı Engin Akyürek'le başrolü paylaşmıştır. Aynı yapımda Sumru Yavrucuk, Musa Uzunlar, Serdar Gökhan, Deniz Türkali gibi usta oyuncularla çalışmıştır. Dramatik tecavüz sahnesiyle çok konuşulan dizi reyting rekorları kırmıştır.

Dizideki rolüyle Antalya Televizyon Ödülleri'nde En İyi Drama Kadın Oyuncu dalında aday gösterilmiştir.

2012'nin sonlarında, İranlı Bahman Gobadi'nin yönettiği Gergedan Mevsimi filminde Monica Bellucci'nin kızı Buse karakterini canlandırmıştır. Yılmaz Erdoğan, Caner Cindoruk, Belçim Bilgin, gibi Türk oyuncuların yanı sıra Behruz Vüsuki ve Arash gibi İranlı oyuncularla birlikte oynamıştır. Filmin ilk gösterimi Toronto Film Festivali'nde gerçekleşmiştir. Aynı yıl Brave isimli animasyon filminde Merida karakterini Türkçe seslendirmiştir.

Rexona ve Patos gibi dünyaca ünlü markaların 2010 ve 2011 yıllarında reklam yüzü olmuştur.

Yer aldığı yapımlar ve kendisi yurt dışında büyük ilgi görmüş, hayran kazanmıştır. Türk dizilerinin dünya çapında ilgi görmesinde rol oynayan isimlerdendir.

Beren Saat, 2013-2014 döneminde Revenge dizisinden uyarlanan İntikam dizisinde Yağmur ve Derin karakterleri başrolde oynadı.

2012 yılında beri Kenan Doğulu ile birlikte olan Beren Saat, 23 Şubat 2014 tarihinde nişanlandı. Nisan ayında ise Galata kulesinde evleneceklerini açıkladı.

Filmografisi

2013-2014 İntikam - Yağmur
2013 Benim Dünyam - Ela
2012 Gergedan Mevsimi
2010 Oyuncak Hikayesi 3 - Seslendirme
2010-2011 Fatmagül'ün Suçu Ne? - Fatmagül
2009 Gecenin Kanatları - Gece
2008 Güz Sancısı - Elena
2008-2009 Aşk-ı Memnu - Bihter
2006-2007 Hatırla Sevgili - Yasemin Ünsal
2005 Aşka Sürgün - Zilan Şahvar
2004 Aşkımızda Ölüm Var - Pervin
2004 Avrupa Yakası - Konuk Oyuncu

Beren Saat Ödülleri

2008 Altın Lale Güzel Sanatlar Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu - Hatırla Sevgili
2009 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Aşk-ı Memnu
2009 Kabataşlılar Derneği En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Güz Sancısı
2009 Yıldız Teknik Üniversitesi En Beğenilen Kadın Oyuncu Aşk-ı Memnu
2009 Beykent Üniversitesi Yılın En İyi Kadın OyuncusuAşk-ı Memnu
2010 Sinema Burda Festivali Genç Oyuncu Gecenin Kanatları
2010 Elle Style Awards Stil Sahibi Kadın Oyuncu
2010 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Aşk-ı Memnu
2010 Ayaklı Gazete En İyi Dram Kadın Oyuncu Aşk-ı Memnu
2010 Türkiye Konuşuyor Dergisi Yılın En İyi Dizi Oyuncusu Aşk-ı Memnu
2010 Kadir Has Üniversitesi Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Aşk-ı Memnu
2010 Galatasaray Üniversitesi Yılın En İyi Kadın Dizi-Sinema Oyuncusu Aşk-ı Memnu
2010 Marmara Üniversitesi Dizi Oyuncusu (Kadın) Aşk-ı Memnu
2011 Yıldız Teknik Üniversitesi En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2011 Doğuş Üniversitesi En İyi Kadın Oyuncu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2011 Reklamcılar Derneği En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2011 2. Quality Magazin Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2011 Esenler Belediyesi Yılın En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2011 Dumlupınar Üniversitesi En İyi Kadın Oyuncu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2012 Kadir Has Üniversitesi En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2012 Ayaklı Gazete Yılın en iyi drama kadın oyuncusu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2012 Haydarpaşa Lisesi Zirvedeki Oyuncu (Kadın) Fatmagül'ün Suçu Ne?
2012 11. ROTABEST Ödülleri En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2012 25. Uluslararası Tüketici Zirvesi En İyi Kadın Oyuncu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2012 Şişli Meslek Yüksekokulu En İyi Kadın Oyuncu Fatmagül'ün Suçu Ne?
2013 TUROB Teşekkür Ödülü Aşk-ı Memnu
2013 Bilkent Üniversitesi En İyi Kadın Oyuncu Fatmagül'ün Suçu Ne?
Beren Saat Kimdir? Biyografisi 4.5 5 Kybalion Beren Saat Hayatı, Beren Saat Biyografi, Beren Saat Nereli ve Kaç Yaşında Beren Saat , 26 Şubat 1984 yılında Ankara'da doğdu. Eğitimini Ankara'da tamamladı. TED Ankara Koleji mezunu olan Beren Saat, Başke...

Hiç yorum yok: