Biyografi Ara

Bram Stoke Kimdir? Biyografi

 

Bram Stoker
Abraham Bram Stoker, 8 Kasım 1847 yılında İrlanda'da doğdu. Dünyanın en çok bilinen romanlarından Drakula'nın yazarıdır. Yaşadığı dönemde ünlü oyuncu Henry Irving’in kişisel asistanı ve Irving sahibi olduğu Lyceum Tiyatrosu'nu yöneticisi olarak tanınmıştır.

1847'de Dublin'de dünyaya geldi. Yedi çocuklu, orta halli Abraham Stoker ve Charlotte Mathilda Blake Thornley çiftinin üçüncü çocuğu idi. Babası Abraham, tiyatro tutkunu bir devlet memuruydu. Babasının adı olan Abraham adını alsa da her zaman “Bram” ismin kullanmayı tercih etti.

Bram Stoker, yaşamının ilk yıllarında doktorların teşhis edemediği bir nedenden ötürü yatalak hasta idi. Hastalığının Guillain-Barré sendromu (GBS) olduğu söylenmiştir. Çocukluğu yatağında annesinin anlattığı İrlanda masalları ve korku hikayelerini dinlemekle geçti. Ülkede Büyük açlık yaşanmaktaydı. İleride yazacağı ünlü romanı Drakula'daki kurgusal salgın ve açlık öykülerinin, çocukluk yıllarında tanıklık ettiği Büyük İrlanda Patates Kıtlığı’nın etkisi olduğu düşünülür.

Sekiz yaşında iken bir gün ayağa kalktı, yürümeye başladı. Zamanla vücudu gelişen Stoker, 1864-1870 arasında öğrencisi olduğu Dublin Trinity College'in en çok ödül alan sporcusu ve Felsefe Topluluğu’nun başkanı idi. Matematik bölümünden başarı ile mezun oldu.

Öğrenimi bittikten sonra babası gibi bir devlet memuru oldu. Dublin'de devlet memurluğu görevini sürdürdüğü on yıl boyunca bir yandan da ücret talep etmeksizin tiyatro eleştirileri yazarak babasının merakını sürdürdü. 1876'da yazdığı bir yazı sayesinde dönemin ünlü oyuncusu Henry Irving ile tanışıp arkadaş oldu.

Öğrencilik günlerinden tanıştığı Florence Balcombe ile 1878'de evlendi ve bu evlilikten 1879'da bir oğlu oldu. Bram Stoker çifti evliliklerinin ilk yılında Londra'ya yerleşti. Devlet memurluğundan istifa eden Abraham Stoker, Londra'da dost Henry Irving’in sahibi olduğu Lyceum Tiyatrosu’nda yöneticiliğe başladı ve bu görevi 27 yıl sürdürdü. Irving'in asistanı olması nedeniyle dönemin pek çok önemli sanatçı ve politikacısıyla tanışma fırsatı buldu.

Irving'in yanında işini sürdürürken yazarlığı da bırakmadı. İlk kitabı (The Duties of Clerks of Petty Sessions in Ireland) 1879'da yayımlandı.  Macar yazar ve seyyah Armin Vambery ile tanışması ona Drakula için ilham verdi. Irving'in turneleri sırasında onunla beraber dünyayı gezmiş olsa da Doğu Avrupa'ya hiç gitmemişti. Yıllarca Avrupa folklorunu ve vampir mitolojisini inceledi. 1890'da yazmaya başladığı Dracula romanını 1897'de baskıya verdi (Yayıncılar romanı çok uzun bulduğu için romandan çıkarttığı giriş kısmı Dracula's Guest ilk basımlarda yer almamıştır. Stoker'ın ölümünden sonra eşi bu bölümü yayınlamıştır.

Adı günümüzde Drakula ile özdeşleşse de kendi zamanında daha çok, Irving’in ölümünden sonra, yazdığı Personal Reminiscences of Henry Irving (1906) adlı kitabı ün yaptı Drakula'nın ünlendiği göremeden 20 Nisan 1912'de hayatını kaybetti.

Ölüm sebebinin frengi olduğu öne sürülmüştür. Cenazesi yakılan sanatçının külleri Londra’daki Golders Green Krematoryumu’ndadır.

Bram Stoker Eserleri

1897 Drakula
1902 Denizin Esrarları (The mistery of the sea)
1904 Yedi Yıldızlı Mücevher (The Jevel of Seven Stars)
1909 Kefenli Kadın (Lady of the Shroud)
Beyaz Solucanın İni (The Laires there from)
Bram Stoke Kimdir? Biyografi Bram Stoke Kimdir? Biyografi Biyografistan Bram Stoker Biyografi, Bram Stoker Hayatı, Bram Stoker Eserleri ve hakkında bilgi Abraham Bram Stoker , 8 Kasım 1847 yılında İrlanda'da doğdu. Dünyanın en çok bilinen romanlarından Drakula'nın yazarıdır. Yaşadığı... 4.5 5

Hiç yorum yok: