Biyografi Ara

Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi

 

Ciwan Haco
Ciwan Haco, 1957 yılında Suriye'nin Kamışlı kentinde doğdu. Şeyh Sait İsyanında devletin yanında yer aldığı halde sürgün edilince Suriye'ye yerleşen Mardinli Haco Ağa'nın torunudur.

Suriye hükümeti kendisine toprak verir, geniş aşiretiyle birlikte buraya yerleşir. Ancak Kürt olması başına bela olmuştur, toprakları ellerinden alınır, sonra aile göçe zorlanır, aile fertleri dünyanın her yerine dağılır. Aileden yazar, şair, ressam, müzisyen ve akademisyen gibi mesleklere sahip kişiler çıkar. Ciwan Haco da, bu aileden çıkmış sanatçılardan biridir.

1980'li yıllarda korsan kasetleri kaçak yollardan Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye girdiğinde, Haco'nun müzik serüveni çoktan başlamıştı. Almanya'da Bochum Üniversitesi'nde müzik eğitimi görüyordu. Kendine has bir tarzı vardı; Kürt müziğinde o zamana kadar alışık olmayan bir "ses" olarak girdi. Pop, rock ve etno-caz türünü, bir daha çıkmazcasına Kürt müziğine sokarken, kocaman bir coğrafyada çok büyük bir hayran kitlesini yaratıyordu. Arkasından gelecek bir sürü müzisyene örnek oluyor ve Avrupa'nın önemli caz kulüplerinde sahneye çıkıyor, dünyanın çeşitli yerlerinde verdiği konserleri hıncahınç doluyordu.

Üstad Mihemed Şêxo (1948 - 1989)'dan etkilenerek kendi başına saz çalmayı öğrenmiştir. Liseden mezun olduktan sonra Almanya'ya geçerek Bochum'da bulunan Ruhr Üniversitesinde üç yıl öğrenim görmüştür. Şimdi İsveç'te ikamet etmektedir.

İlk albümleri Emina ve Peşmerge'de geleneksel kürt müziği türkülerini seslendiren Haco, daha sonra caz-rock tarzında unutulmaz eserler bırakmıştır. Kürt müziğine çalıştığı dünyaca ünlü gruplarla birlikte üst düzey müzik kalitesi ve yeni bir ufuk getirmiştir. Son iki albümünde daha çok pop ağırlıklı parçalara yönelen Haco ününü de daha çok bu kasetleriyle kazanmıştır.2003'te Batman’da verdiği konsere 980 binden fazla seyirci katılmıştır. Bazı kaynaklara göre ise bu konsere katılımın 1.5 milyon olduğu yönündedir. Bu konser dünyanın en kalabalık 7.konseridir.

Albümleri

Emîna Emîna (1970 - Kamışlı / Suriye)
Pêşmerge (1979 - Kamışlı / Suriye)
Diyarbekîr (1981 - Bochum / Almanya)
Gula Sor (1983 - Bochum / Almanya)
Leyla (1985 - Bochum / Almanya)
Girtiyên Azadiyê (1987 - Bochum / Almanya)
Nisêbîna Rêngîn/Çaw Bella (1989 - Bochum / Almanya)
Sî û Sê Gule (1991 - Stavangar / Norveç)
Dûrî (1994 - Stavangar / Norveç)
Bîlûra Min (1997 - Oslo / Norveç)
Destana Egîdekî (1998 - Oslo / Norveç)
Derya (2003 - Oslo / Norveç)
Na Na (2004 - Hamburg / Almanya)
Off (2006 - Hamburg / Almanya)
Veger (2012 - Hamburg / Almanya)
Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi Ciwan Haco Kimdir? Biyografisi Biyografistan Ciwan Haco , 1957 yılında Suriye'nin Kamışlı kentinde doğdu. Şeyh Sait İsyanında devletin yanında yer aldığı halde sürgün edilince Sur... 4.5 5

Hiç yorum yok: