Biyografi Ara

Devran Baba Kimdir? Biyografisi

 

Devran Baba
Devran Baba, (Mustafa Şahin Yılmaztürk), 1942 yılında Adana'da doğdu. Devran Baba, Aşıklık geleneğini çevresindeki büyüklerinden öğrenmiş, 4 yaşında bağlama ile tanışmıştır. 9 telli bir bağlamadan çöğüre dek tüm bağlama ailesi çalgılarını çalan Devran Baba, "Tokaç" adını verdiği ve teli kuyruğundan olan ilk bağlamasını kendi yapmıştır.

Devran Baba, 1964'ten itibaren Çukurova Radyosu'nda programlar yapmıştır. Türkü ve deyişleri 1980'li yıllardan itibaren değişik sanatçılar tarafından okunan Devran Baba'nın şiirlerinin bir bölümü "Tarif Etme" (2001) adıyla yayımlanmıştır.

Devran Baba hiç bir zaman paraya,pula önem vermemiştir. Her zaman sevgiye daha çok önem vermiştir. Bu özelliği diğer insanlardan öne geçmesini sağlamıştır. Devran Baba'nın Hayali,Mine,Şenel,Hakan isimlerinde 2 kız 2 erkek çocukları vardır. 8 tane torunu vardır onlar da; Ezgi,Tekinay,Hilmi,Çağla,Batuhan,Oğuzhan,İrem,Şahin'dir. Torunlarına çok düşkünlüğü ile bilinir.

Ve yaşadığı sağlık sorunları sebebiyle 8 Temmuz 2012 pazar günü hayatını kaybetti.

Rahat uyu Üstad , Mekanın cennet olsun.
Devran Baba Kimdir? Biyografisi Devran Baba Kimdir? Biyografisi Biyografistan Devran Baba, (Mustafa Şahin Yılmaztürk) , 1942 yılında Adana'da doğdu. Devran Baba, Aşıklık geleneğini çevresindeki büyüklerinden öğre... 4.5 5

Hiç yorum yok: