Biyografi Ara

Douglas Adams Kimdir? Biyografi

 

Douglas Adams
Douglas Noel Adams, 11 Mart 1952 yılında İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu. Okula Essex'de gitti. Cambridge'de St. Johns College'e devam ederken Footlights tiyatro kulübünde görev aldı. Pek çok iş denedi. Hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir Arap aile için korumalık yaptı. Daha sonra BBC'de Dr. Who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yaptı.

Dr. Who'nun üç bölümünü yazdı. Monty Pyton grubundan Graham Chapman ile birlikte çalıştı.

BBC'de yayımlanan The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi) adlı radyo oyunu ile ünlü oldu. Oyun, kitap olarak da yayımlandı. Bu radyo oyunundan aynı adlı bir bilgisayar oyunu da üretti. Daha sonra Bureaucracy ve Starship Titanic adlı bilgisayar oyunları üzerinde de çalıştı. Starship Titanic sonradan bir kitap olarak da yayımlandı, ancak Adams'ın hem oyun hem de kitap üzerinde çalışacak zamanı olmadığından kitabı Terry Jones yazdı. İleri derecede bir Beatles hayranıydı.

Adams, 1991'de avukat Jane Belson ile evlendi, 1994'te Polly adlı bir kızları oldu.

Douglas Adams, 11 Mayıs 2001 tarihinde ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde spor yaparken bir kalp krizi sonucunda öldü.

Adams, çok çalışkan olmamakla ünlüydü. Genelde başkalarının itmesi ile kitaplarını yazardı. Yapıtlarında beklenmedik dönüşlerle ve çılgınca olaylarla dolu canlı, hicivli bir stil kullandı. Günlük yaşam ile dalga geçti. Adams'ın hayranları, kitaplarından alınma bir jargon kullanmaktan hoşlanırlar. Adams'ın yapıtlarından hoşlananlar, genelde Terry Pratchett'in yapıtlarını da sevebilirler.

Otostopçunun Galaksi Rehberi dizisindeki elektronik cep rehberi, yazıldıktan onlarca yıl sonra bugünün internet dünyasında başta Wikipedia olmak üzere bireysel katılımla geliştirilen ansiklopedi, sözlük ve forumlara fikir öncülüğü etmiştir. Ancak roman içerisinde geçen rehber evrenin sonsuz kaynaklarını inceleyen uzay gezginleri tarafından gelen bilgilerle zenginleştirildiği için milyonlarca içerik bilgi ve yazı barındıran günümüz kaynaklarından önemli bir farkı bulunmakta ve Dünya başlığı Otostopçunun Galaksi Rehberi'nde iki kelime ile açıklanmaktadır: "Çoğunlukla Zararsız"

Douglas Adams Eserleri - Kitapları
1979 The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
1980 The Restaurant at the End of the Universe
1982 Life, the Universe, and Everything
1984 So Long, and Thanks For All the Fish
1992 Mostly Harmless

Dirk Gently Dizisi


1987 Dirk Gently's Holistic Detective Agency
1988 The Long Dark Teatime of the Soul

Diğer Yayınları

1983 The Meaning of Liff (John Lloyd ile)
1985 The Hitch Hikers Guide to the Galaxy: The Original Radio Scripts (Geoffrey Perkins ile)
1986 The Utterly Utterly Merry Comic Relief Christmas Book "Young Zaphod Plays it Safe"
1990 The Deeper Meaning of Liff (John Lloyd ile)
1991 Last Chance to See (Mark Carwardine ile)
Douglas Adams's Starship Titanic
2002 The Salmon of Doubt - bitirilmemiş roman
Douglas Adams Kimdir? Biyografi Douglas Adams Kimdir? Biyografi Biyografistan Douglas Adams Biyografi, Douglas Adams Hayatı, Douglas Adams Kitapları ve hakkında bilgi Douglas Noel Adams, 11 Mart 1952 yılında İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu. Okula Essex'de gitti. Cambridge'de St. Johns... 4.5 5

Hiç yorum yok: