Biyografi Ara

Emina Sandal Kimdir? Biyografisi

 

Emina Sandal
Emina Jahović Sandal, 15 Ocak 1982 yılında Novi Pazar, Sırbistan, Yugoslavya SFC'de doğdu. Basketbol oyuncusu Mirsad Türkcan'ın kız kardeşi, İki ülke ayrılmadan önce yapılan son yarışmanın kraliçesi, Sırbistan ve Karadağ Güzeli profesyonel manken Dina Dzanković'in görümcesi, şarkıcı Mustafa Sandal'ın eşidir.

Ülkesinde Emina Jahović (Emina Yahoviç), Türkiye'de ise Emina Sandal ve Emina Türkcan olarak tanınır. Fakat Türkcan (Turkdžan) soyadını resmî olarak hiçbir zaman almamıştır. Bu soyad, sadece ağabeyinin -Türkiye Millî Basketbol Takımı'na girmeden önce- Türk vatandaşlığına geçtikten sonra aldığı soyaddır. Sırp & Boşnak kökenlidir, Güney Slavı'dır ve Müslüman'dır. Bir kez Bosna-Hersek ve bir kez de Sırbistan adına olmak üzere iki kez Eurovision Şarkı Yarışması için seçilen Emina Jahović, İstanbul'da yaşamaktadır. Ülkesinin ve diğer Balkan ülkelerinin müzik dünyasında halk tarafından ve otoritelerce yaygın olarak Дива ve Принцеза (Diva/Müziğin Prensesi) lakabları ile anılmaktadır. Ana dili Sırpça olmak üzere, Boşnakça, Türkçe ve İngilizce bilmektedir ve Hırvatça, Karadağca gibi diğer Balkan dillerini de anlayabilmektedir.

Üç çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin günümüz Sırbistan sınırları içerisinde kalan şehri Novi Pazar'da dünyaya gelmiştir. Ağabeyi Mirsad Türkcan, birçok önemli Amerikan, Rus, Fransız, İtalyan ve Türk basketbol takımlarında oynamış, Türk vatandaşı olarak NBA'de forma giymiş ilk basketbolcu unvanına sahip başarılı bir basketbolcu, üvey kız kardeşi Anastasia S.Jahovic ve Esma Musovic, ablası Sabina psikolog, annesi Doktor Seniya Hanım pediyatrist, babası Doktor Nusret Bey ise kardiyologdur.

On bir yaşındayken babasını kaybetmiştir. Çok küçük yaşta hep mimar olmak istemiş fakat daha sonra en iyi yaptığı işin şarkı söylemek olduğunu fark ederek bu istekten vazgeçmiştir, bunu birçok röportajında dile getirmiştir. Bunun yerine ülkesinde başkent Belgrad'ta BK Üniversitesi'de (Univerzitet Braća Karić) Yapımcılık, İşletme (Yönetim) bölümlerini bitirmiştir. İlköğretim ve lise hayatını ise Novi Pazar şehrinde geçirmiştir. Yedi yaşında başladığı müzik hayatında Emina Sandal ülkesinin en iyi müzik okullarına gitti, bunlardan bir tanesi, adını ünlü Sırp müzik dehasından alan,Stevan Stojanović Mokranjac Müzik Okulu idi. Bu ünlü okula yedi yaşında klasik gitar eğitimi ile başladı, okul korosuna alındı, müzik yeteneği henüz o yaşta tüm öğretmenleri tarafından fark edildi. Kendisi aynı zamanda başarılı bir dansçı idi, okul döneminde çok fazla folklor topluluğunda yer aldı ve birkaç dans okuluna gitti. 13 Ocak 2008 tarihinde Mustafa Sandal ile Hôtel Les Ottomans, Kuruçeşme'de dünya evine giren ünlü şarkıcının; 8 Ağustos2008 (08.08.2008) tarihinde Yaman adında (Balkan ülkelerinde Jaman olarak bilinen) bir oğlu olmuştur. Sayısız başarıya imza atmış ünlü şarkıcı Emina Jahović, Goran Bregović bestesi olan Ti Kvariigro (Ти квариигро) ile 2010 Eurovision Şarkı Yarışması için Sırbistan adına halk ve juri tarafından seçilen üç adaydan birisi olmuştur.

Türkiye'ye yerleştikten sonra aldığı çok sayıda dizi teklifini kabul etmemesine rağmen, son olarak; 2010 yılının Eylül ayında Show TV'de yayınlanmaya başlayan ve ardından FOX TV'de devam eden Lale Devri isimli dizide Tolgahan Sayışman ile başrolde Lale ismiyle 2011 yılının Ocak ayına kadar oynamıştır. Türkçe'yi aldığı dersler sonucunda çok güzel ve akıcı bir şekilde öğrenmiş ancak aksan ve diksiyon yönüyle tam olarak bir Türk gibi konuşamadığından dolayı dizide kendisine dublaj yapılmıştır. Lale devri dizisi için çok yoğun çalıştıktan sonra, 2011 yılının ocak ayında diziden ayrılan Emina Sandal'ın yerine başrol oyuncusu olarak Serenay Sarıkaya geçmiştir ve yine başrol kadrosuna Selen Soyder eklenmiştir.

2000 yılında Karadağ'da "Zlatna stava" (Altın Yol) isimli gençlik festivalini "Samo ti, moja muziko" (Sadece sen, müziğim) şarkısıyla kazandı. 2002 yılında "U, la-la." isimli şarkı ile Bosna ve Hersek'i Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etmek için aday gösterildi. Çıkış albümü ile aynı adlı "Tačka" (Nokta) şarkısı, ünlü Boşnak şarkıcı ve bestekâr Dino Merlin tarafından bestelendi. Bu albüm kendisini Bosna ve Hersek ve diğer Eski Yugoslavya devletlerinde büyük bir üne ulaştırdı. "Osmi dan" (Sekizinci Gün), "Kad si sa njom" (Onunla beraber iken) ve "Odbojka" (Voleybol) da o dönem içerisinde Emina'nın geniş bir hayran kitlesine ulaşmasını sağlayan şarkılar arasındaydı. Ayrıca yine 2002 yılında "Osmi dan" (Sekizinci Gün) şarkısı, Radio Fest BIH tarafından "Gümüş Hit" ödülüne layık görüldü. Bunun ardından 2003 yılında Saraybosna'da "Oskar popularnosti" adlı ülkenin en prestijli ödül töreninde "Altın Star, Yılın Yıldızı" ödülünü elde etti. Yine aynı yıl içerisinde Karadağ'a bağlı Herceg Novi'de 1994'ten beri her yıl yazın yapılan ve oldukça önemli bir müzik yarışması olan "Sunčane Skale" isimli festivalde yarıştı ve "Uzalud se budim" (Sebepsiz Yere Uyandım) adlı şarkıyla üçüncülüğü elde etti. Bu derece onu Balkanların en ünlü artistlerinden biri hâline getirdi. 2004 yılında ise tekrar aynı yarışmaya "Voljela te il' ne voljela" (Seni Sevdim ya da Sevmedim) adlı şarkıyla katıldı. 2005'te ikinci albümü olan "Radije ranije" (Oldukça Erken)'yi Sırbistan'ın en büyük müzik prodüksiyon şirketi Preduzeće za izdavačko-propagandno delatnost City Records d.o.o. Beograd (Belgrad Yayın & Promosyonal Faaliyetler Limited Şirketi ya da kısaca City Records) ile çıkardı. Albümde "Radije ranije" (Oldukça Erken)'in yanında "Tvoja greška" (Senin Hatan) ve Avrupa listelerinde uzun süre birincilik tahtına layık görülen ve âdeta bir marş hâline gelen hit şarkı "Da l' ona zna" (O biliyor mu...) da yer aldı.

Aynı yıl içerisinde (2005) o dönemki adıyla Budvanski Festival ya da Festival Budva olarak bilinen, yeni adı ile Pjesma Mediterana (Akdeniz'in Şarkısı) isimli Budva'da düzenlenen müzik yarışmasında "Nije više tvoja stvar" (O Artık Senin Değil!) adlı şarkıyla yarıştı ve En İyi Şarkı Sözü Yazarı & Bestekâr ödülünü bir kez daha almış oldu. 2008 yılının yaz aylarında da Emina; prodüksiyonu ve kaydı tamamen Amerika Birleşik Devletleri'nin New York şehrinde -bugüne değin müzik camiasının en büyük isimleriyle çalışmış- Bojan Dugić aracılığıyla yapılan "Exhale" (Nefes Ver!) isimli İngilizce albümünü çıkardı. Aynı yıl içerisinde Sırbistan'da genç kitle tarafından oldukça sevilen başarılı şarkıcı Saša Kovačević ile düet yaptığı "Još ti se nadam" (Hâlâ Umudum Var) isimli teklisini (single) çıkardı. Şarkının klibi Türkiye'nin çeşitli mekanlarında çekildi ve Sırp müzik tarihinde çekilen en pahalı video klip olarak adını altın harflerle yazdırdı.

2009 yılında Emina, Bulgaristan'ın en ünlü ulusal kanallarından Balkanika TV'nin düzenlemiş olduğu Balkan Müzik Ödülleri'nde Bosna ve Hersek adına Balkanların En İyi Şarkısı ödülünü "Med" (Bal) adlı Dino Merlin ile yaptığı düet ile kazandı, aynı yarışmada Türkiye adına Balkanların En İyi Şarkısı ödülünü alan isim ise "Fast Life" (Hızlı Yaşam) adlı şarkısı ile Hadise idi. Romanya adına ise Emina'ya rakip olarak Inna seçilmişti. Bunların yanı sıra 2010 yılında Eurovision Şarkı Yarışması'nda Sırbistan'ı temsil etmek için ikinci kez aday gösterilen Emina'nın Sırp rakipleri arasında Milan Stanković ve Oliver Katić vardı. Ayrıca Emina, kariyerinin başında iken katılıp kazandığı müzik yarışmasından sonra en ünlü Boşnak şarkıcılardan biri olan Hari Varešanović tarafından yirmi bir adet Bosna Hersek'te ve on adet Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere çok büyük bir konser turnesine davet edildi ve orada konserler vererek kariyerini daha da güçlendirdi. Balkan müzik dünyasında "Müziğin Prensesi" olarak bilinen Emina, Sırp müziğinin kraliçesi lakablı Nataša Bekvalac ile birlikte 8 Mart 2011 tarihli Dünya Kadınlar Günü'nde "Gospodine" (Ev Kadınları) adlı kadınlara ithaf ettikleri şarkıyı çıkarmışlardır ve şarkının ilk tanıtımını Sırbistan'ın en ünlü talk showu olan Ami G Show'da gerçekleştirerek büyük beğeni toplamışlardır.

Yine 2011 yılında Türkçe şarkılar içerikli bir proje albümü çıkarma hazırlığı yapan Emina Sandal, her ne kadar Lale Devri adlı dizinin kadrosundan ayrılmış olsa da, dizi Emina fanatikleri tarafından oldukça tutulmuş ve yoğun istek üzerine içinde yer aldığı bölümler ve devamı RTV Pink (Radio Televizija Pink) adlı popüler Sırp kanalında "Polje Lala" (Lâle Çağı) adı ile Sırpça dublaj ile yerel saat ile 18:30'da yayınlanmaktadır ve kısa bir süre içinde raitingi en yüksek olan televizyon dizileri arasına girmeyi başarmıştır. Sırbistan, Bosna ve Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya, Makedonya gibi Eski Yugoslavya'dan ayrılmış devletler ile Arnavutluk ve Kosova'nın en tanınmış şarkıcılarından olan Sandal, Türkiye'de ise evliliği, oyunculuğu ve fotomodelliği ile tanınmıştır. Dünyaca ünlü isimlerle de düet yapmıştır. Albümleri milyonlar satmış, yüzlerce uluslararası konser vermiştir.

Ancak Türkiye'de evlenip yerleşme kararı aldıktan sonra kariyerine bir süre ara vermiş, ardından sadece ülkesinde işine devam etmeye başlayıp Türkiye'de kariyer yapmamaya karar vermiştir. Bu yüzdendir ki; Balkanların en ünlü şarkıcıları arasındaki Emina Jahović Sandal, Türkiye'de yanlış bir şekilde; sadece Mustafa Sandal'ın eşi olarak tanınmaktadır. Balkan medyası sürekli kendisini takip etmektedir ve çok sayıda dünyaca ünlü derginin Balkan edisyonlarının kapağını süslemiştir. Balkan gazetelerine, dergilerine daimi olarak yayımlanan haberleri ve verdiği röpörtajlar ileTürkiye'nin tanıtımında önemli bir elçi olmuştur. Kendisi yaklaşık 1.80 cm boyundadır ve düzgün fiziğinden dolayı sürekli modellik teklifi almaktadır.

Katalog mankenliğinde ve foto-modellikle oldukça başarılı olan Sandal, dünyaca ünlü İspanyol asıllı aktrist Penélope Cruz'la olan yüz hatları benzerliği çok sayıda ülkede bilinmektedir ve bu yüzden Sırp Penélope olarak da yabancı hayranları tarafından hitap edinilmiştir. Ayrıca Sırp ünlülerin çoğu sanatçının yakın arkadaşıdır. Bu kişiler arasında İstanbul'da gerçekleştirilen 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda ikinci olan dünyaca ünlü Sırp şarkıcı ve besteci Željko Joksimović gibi birçok önemli kişi vardır. Balkanların güçlü sesi ve 2008 Eurovision Şarkı Yarışması (altıncısı) Sırbistan temsilcisi Jelena Tomašević de, Emina Jahović'in çok yakın arkadaşıdır ve kendisini ziyaret için 2010 yılında İstanbul'a gelmiştir, şehrin güzelliğinden oldukça etkilendiğini belirtmiştir. Emina Jahović, Vogue dergisinin Türkiye edisyonunun "Bugün Ne Giydim?" köşesinde, 2010 yılının aralık ayı boyunca yer almıştır.

Emina Jahović'in menajeri Ninoslav Prodanović'tir.
Emina Sandal Kimdir? Biyografisi Emina Sandal Kimdir? Biyografisi Biyografistan Emina Jahović Sandal , 15 Ocak 1982 yılında Novi Pazar, Sırbistan, Yugoslavya SFC'de doğdu. Basketbol oyuncusu Mirsad Türkcan'ın k... 4.5 5

Hiç yorum yok: