Biyografi Ara

Esengül Kimdir? Biyografisi

 

Esengül
Esengül, 24 Eylül 1954 yılında İstanbul'da doğdu. İlk müzik derslerini konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan'dan aldı. Esengül, Daha sonra Cavit Deringöl, İrfan Özbakırve ona "Esengül" takma adını veren Abdullah Nail Bayşu ile çalıştı. 15 yaşındayken katıldığı, yapımcı Ayhan Coşkun’un açtığı ses yarışmasında birinci oldu.

İlk 45'liği olan Aşkımı Süpürmüşler'in kazandığı başarıdan sonra, gazinolarda çalışmaya başladı. Albümleri genellikle Lütfü Sütşurup'un prodüktörlüğünde, Taç Plâk firmasından çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki birçok büyük gazinoda assolist olarak çalıştı.

Esengül, Şöhret kazanmadan önce Orhan Akçınar ile evlendi. Ancak gazino dünyası ile eşi arasındaki dengeyi sağlayamayarak, evlendikten bir ay sonra şiddetli geçimsizlik nedeniyle kocasından boşandı. Bir süre sonra, Adnan Şenses'le imam nikahı kıydı. Daha sonra Şenses'i terk ederek, dönemin Beşiktaşlı ünlü futbolcusu Tayfun Kalkavan ile ilişki yaşadı. Ard arda yaşadığı sansasyonel aşklar ve bir akşam gazinoda eline tutuşturulan silah ile ateş etmesi gibi olaylarla, medyanın ve halkın ilgisini yoğun bir biçimde üzerine çekmeye başladı.

Esengül, Yeraltı dünyasının kabadayıları ile kurduğu ilişkiler yüzünden polis tarafından izleniyordu. Bir anda yakaladığı şöhreti artık kaldıramadığı bu dönemde, bazı silahlı olaylara da adı karıştı. 1979 yılının Mart ayında, çalıştığı Semiramis Gazinosu'nda "Oflu İsmail" lakaplı İsmail Hacısüleymanoğlu'nun çıkarığı olayda, gazino sahibi Akbulut Karaoğlu ile şef garson Hasan Yolal, gözlerinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Olayın nedeninin Esengül'ün tutarsız davranışları olduğu söylendi. Esengül bu olaydan yirmi gün sonra, Bakırköylü zengin işadamı Faruk Özfıratlı ile birlikte geçirdiği bir gece sonrasında, Ataköy'de trafik kazası sonucu parçalanarak öldü. Kazanın bir mafya hesaplaşması olduğuna ilişkin haberler nedeniyle cinayet masası olayı sorguladı, ancak resmi kayıtlarda kazanın aşırı alkol ve hızdan olduğuna hükmedildi.

24 yaşında yaşamı son bulan Esengül; müzik yaşamı süresince 23 adet plâk ve 4 adet kaset doldurmasının yanı sıra, Oksal Pekmezoğlu'nun yönettiği Yansın Bu Dünya filminde oynadı. 45'likleri, ölümünden sonra uzunçalarlarda toplanarak piyasaya sürüldü. Abdullah Bayşu, Orhan Akdeniz, Ülkü Aker imzalı Esengül şarkılarının çoğu, arabesk müziğin klâsikleri arasına girmiştir.
Esengül Kimdir? Biyografisi Esengül Kimdir? Biyografisi Biyografistan Esengül , 24 Eylül 1954 yılında İstanbul'da doğdu. İlk müzik derslerini konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan'dan aldı. Ese... 4.5 5

Hiç yorum yok: