Biyografi Ara

Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi

 

Hormuzd Rassam
Hormuzd Rassam, 1826 yılında Musul'da doğdu. Aslen Süryani'dir. Daha sonra İngiliz Vatandaşlığı'na geçmiş de olsa bilinen ilk Osmanlı ve ilk Ortadoğu'lu arkeolog olduğu kabul edilebilir.

1845-1847 yılları arasında ünlü İngiliz Asur uygarlığı bilgini Austen Henry Layard'ın yardımcılığını yaptı ve Irak'ta Nimrud'daki Kalah kazısına katıldı. Oxford'da öğrenim gördükten sonra 1849-1851 yılları arasında Ninive kazısında gene Layard'la çalıştı. Kısa bir süre sonra Layard politikaya atıldı. Rassam da 1852'de British Museum'a yapıt toplamak üzere kazılar yapmakla görevlendirildi.

Ninive, Nimrud ve başka yerlerde yaptığı kazılarda önemli heykeller, steller ve yazılar çıkardı. 1853 yılında Ninive'de Asurbanipal'in ünlü aslan avı kabartmasını, bundan hemen sonra da saray kütüphanesini buldu. Bu kütüphanede ele geçirilen yapıtlar arasında Gılgamış Destanı'nın büyük bölümüyle Asurbanipal'in krallığı sırasında tutulan yıllıkları içeren pişmiş topraktan prizma biçiminde bir yazıt da vardı. Bundan sonra Rassam birkaç yıl Aden ve Etiyopya'da İngiliz hükümeti adına diplomatik görevler aldı.

1876 yılında yeniden British Museum'un Mezopotamya'daki kazılarını yönetti. 1878-1882 yılları arasındaki son çalışmalarında önemli sonuçlar elde etti. Musul'a 24 km uzaklıktaki Tel Balavat adlı höyükte kazı yaparak II. Şalmanezer'in sarayını buldu.Buradan çıkardığı bir çift tunç kapı kanadı bugün British Museum'daki en değerli yapıtlar arasındadır. Rassam'ın Mezopotamya araştırmalarına en büyük katkısı 1880'de bulduğu Kral Nabu-apal-iddin dönemine ait bir tablettir.Bunda, tabletin bulunduğu yerin Sippar kentindeki Güneş Tanrısı Şamaş'ın tapınağı olduğu yazılıdır. Bu olayı izleyen 18 ay içinde, Rassam tapınağın çevresindeki 170 oda ve 40-50 bin kadar üstü yazılı silindir vw tablet buldu.Silindirlerden birinde, Belşazar'ın babası ve Babil'in son kralı olan Nabunaid'in (MÖ 556-539) tapınakta bir kazı yaparak, 4,200 yıl önce Akad kralı Sargon'un oğlu Naram-Sin'in burada attığı ilk temeli bulduğu anlatılmaktaydı.

Hormuzd Rassam, 16 Eylül 1910 tarihinde Londra'da öldü.
Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi Hormuzd Rassam Kimdir? Biyografi Biyografistan Hormuzd Rassam Biyografi, Hormuzd Rassam Hayatı, Hormuzd Rassam Hakkında bilgi... Hormuzd Rassam , 1826 yılında Musul'da doğdu. Aslen Süryani'dir. Daha sonra İngiliz Vatandaşlığı'na geçmiş de olsa bilinen ilk... 4.5 5

Hiç yorum yok: