Biyografi Ara

İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi

 

İzzet Altınmeşe

İzzet Altınmeşe, 1945 yılında Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde doğdu. İzzet Altınmeşe, henüz 5 aylık iken ailesi ekonomik nedenlerden ötürü Diyarbakır'dan Adana’ya göç etti. Burada bir süre berberlik yaptı. Daha sonra berberliği bırakarak halk türkülerine yöneldi. 1963yılında Adana Halk Eğitim Merkezinde Türk Halk Müziği, nota ve şan dersleri almaya ve sahne çalışmaları yapmaya başladı. 1965 yılında ilk plak çalışmasını gerçekleştirdi.

İzzet Altınmeşe, 1966-1968 yılları arasında askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü Adana’da 2 yıl halk müziği çalışmalarını sürdürdü. 1970 yılında Ankara’ya yerleşti. 1972 yılında söz ve müziği kendisine ait olan “Biraz Da Bana Gül Kader” adındaki bestesiyle ülkemizin tamamında tanındı. 1976 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sınavını kazandı. Bu dönemde Nida Tüfekçi, Coşkun Güla, İhsan Öztürk ve Musa Eroğlugibi Türk Halk Müziğinin ustaları ile çalışmalarını sürdürdü. 1977’de kendi derlediği "Maden Dağı" adlı türkü günümüzdeki tanınmışlığının başlangıcı oldu. 1978 yılında "Esmerim" türküsü yılın hit parçası oldu.

İzzet Altınmeşe, 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanıyla onurlandırıldı.

İzzet Altınmeşe’nin 100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçalar mevcuttur. Yedi tane sinema filminde rol almıştır. Eşref Saati dizisinde Alemdar Ağa karakterini canlandırmıştır.
İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi İzzet Altınmeşe Kimdir? Biyografisi Biyografistan İzzet Altınmeşe , 1945 yılında Diyarbakır'ın Çüngüş ilçesinde doğdu. İzzet Altınmeşe, henüz 5 aylık iken ailesi ekonomik nedenlerden ... 4.5 5

Hiç yorum yok: