Kerem Güney Kimdir? Biyografisi

Kerem Güney
Kerem Güney (Yavuz Örten ), 26 Eylül 1939 yılında İstanbul’da doğdu. 6 yaşındayken bir terzi olan babasının yanında çıraklık yapmaya başladı. Babasının bütün arkadaşları müzisyendi ve daha o yaşlarda kulağı müzikle dolmaya başladı. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’den mezun olduktan sonra birkaç yıl gazetecilik yaptı. 1961'de bir şiir kitabı yayımladı. ‘Ağustosta Aşk Var’ isimli şiir kitabını çıkardığı 20’li yaşlarını ‘Sartre etkisinde asi bir genç’ olarak tanımlıyordu.

1962 yılında 'Bunaltı' adlı bir dergi çıkardı. Bu dergide asıl adı Yavuz Örten'den türetilmiş Yörten mahlasını kullanıyordu ve 'Asi gençlik lideri ve fikirsel öncü gençliğinin sesi' olarak ün yaptı. Sigortacılık ve spikerlik gibi işlerin arasında onbeş fotoroman ve iki sinema filminde de oynadı.

1951'den beri amatör olarak ilgilendiği müziğe, 1969'da profesyonel olarak devam etti. Bu yıl ilk 45'lik plâğı çıktı. Plâğın ön yüzünde "Sev Desen Sevemem ki", arka yüzünde de "Aşk İnsanı Ağlatır" şarkıları yer alıyordu. 1969 yılında 30 yaşında artık plâk doldurmaya başladığında ismini değiştirip ‘Kerem Gibi’nin Kerem’ini, Yılmaz Güney’in Güney’ini ödünç aldı ve adını "Kerem Güney" yaptı, bu ad "Sartre etkisinde genç" düşüncesine daha uygundu. ‘Nokta Noktam’ adlı plâğı ile ilk altın plâk ödülünü aldı. Kendi plâk şirketi "Elif Plâk" ve buna paralel olarak çalışan "Elif Reklâm" şirketlerini kurdu. Endüstri krize girince şirketlerini kapatıp serbest çalışmaya başladı. Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Bülent Ecevit ve Enver Gökçe'in dizelerini de besteledi. ‘Aldırma Gönül’ Sabahattin Ali'nin, ‘Kıymayın Efendiler’ ise Nazım Hikmetin şiirinden şarkı haline getirilmişti. Bu besteler yüze yakın yorumcu tarafından seslendirildi, plâk yapıldı ama ortada bir telif hakları yasası olmadığı için bunlardan eline hiçbir şey geçmedi. Aldırma Gönül,Elveda Meyhaneci (1972, sözleri Hikmet Münir Ebcioğlu'na ait), Yarım Kalan Aşk gibi besteleriyle meşhur olan Güney, bir gazeteciye verdiği röportajda, bestemin adı "Aldırma Gönül" yerine Never Mind My Heart’ olsaydı.. Şimdi Galapagos Adaları’nda keyif çatıyordum..’ demişti...

2000'li yıllarda Bodrum'a yerleşti. Uzun süredir Bodrum'un Akyarlar Köyü'nde yaşayan şarkıcı ve besteci Kerem Güney 16 Kasım 2012'de 73 yaşındayken kalp yetmezliği nedeniyle Bodrum'da hayatını kaybetti. Güney'in cenazesi 17 Kasım'da Bodrum'da Fener Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.