Biyografi Ara

Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi

 

Mecdi Boysan
Mustafa Mecdi Nizami Boysan, 1886 yılında Gümülcine'de doğdu. Türk İş Adamı, CHP Edirne eski Milletvekili ve Mustafa Kemal Atatürk'ün eniştesi.

1886 yılında Gümülcine'de Ömer Hamdi Bey ile Nazmiye Cemile Hanım'ın oğlu olarak dünyaya gelen Mustafa Mecdi Boysan, çiftçilik yapmakta iken daha sonraları sanayi sektörüne adım atarak fabrika işletmeye başlamıştır.

Fabrikatörlüğünün yanı sıra müteahhitlikte yapan Mecdi Boysan,1935 yılında yapılan genel seçimler sonrası Cumhuriyet Halk Partisi'nden Edirne Milletvekili olarak meclise katılmıştır.Yine aynı yıl Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün kızkardeşi Makbule Atadan ile evlenen Boysan 1939 yılında milletvekilliği sona erince mesleğine devam etmiştir.

Atatürk'ün ölümünden bir süre sonra Makbule Atadan'dan boşanan Mecdi Boysan, 25 Aralık 1956 tarihinde 70 yaşında iken vefat etmiştir.Fransızca,Almanca,Rumca ve Arapça bilirdi.
Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi Mecdi Boysan Kimdir? Biyografi Biyografistan Mustafa Mecdi Nizami Boysan , 1886 yılında Gümülcine'de doğdu. Türk İş Adamı, CHP Edirne eski Milletvekili ve Mustafa Kemal Atatürk... 4.5 5

Hiç yorum yok: