Biyografi Ara

Melek Kobra Kimdir? Biyografisi

 

Melek Kobra
Melek Kobra, 1915 yılında İstanbul'da doğdu. Melek Kobra, Tanınmış operet bestecisi ve emprezaryosu Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kızı olan Melek Kobra, 15 yaşındayken Cumhuriyet Gazetesinin açtığı bir güzellik yarışmasına girerek hayata atıldı ancak bu yarışmada dereceye giremedi.

Kendisi Türkiye'nin ilk dünya güzeli olan Keriman Halis'in de kuzenidir. İlk olarak 1931 yılında babasının oluşturduğu Muhlis Sabahattin'in Çocukları" adlı toplulukta operetlerde sahneye çıktı.

Daha sonra Darülbedayi'ye giren sanatçı, Toto Karaca, İsmail Dümbüllü, Şevkiye May gibi isimlerle çalıştı, ünlü Ayşe Opereti'nde Ayşe rolünü oynadı. Bu süreçte,seslendirme sanatçısı Ferdi Tayfur ile evlendi.

1932 yılından sonra, babasının, Muhsin Ertuğrul'un filmlerine müzik yapmaya başlamasıyla, kamera karşısına da geçerek sinemada oyunculuk yaptı. Söz Bir Allah Bir (1933),Milyon Avcıları (1934) rol aldığı filmlerdendir.Milyon Avcıları filmi çekimlerinde Adalet Cimcoz'un erkek kardeşi Ferdi Tayfur ile tanıştı ve evlendi.

Eşi Ferdi Tayfur'un uyuşturucu bağımlılığından da etkilenerek uyuşturucu kullanan Kobra, yaşamında "Ezgi", "Tayfur" ve en son kendi seçimi olan "Kobra" soyadlarını kullandı. Ferdi Tayfur ile boşanmalarının ardından Muhsin Ertuğrul'un Kral Lear rolünü oynadığı aynı isimli oyunda ağzından kan gelmesi üzerine tüberküloz olduğu belirlenmesiyle, sahneden uzaklaştı. Cerrahpaşa hastanesi ve Yakacık Sanatoryumu'nda gördüğü tedavilerin ardından 26 Kasım 1939'da yaşamını yitirdi. Ölümünden 69 yıl sonra, anı defterleri, Gökhan Akçura tarafından "Hatıratım" adıyla kitaplaştırıldı.
Melek Kobra Kimdir? Biyografisi Melek Kobra Kimdir? Biyografisi Biyografistan Melek Kobra , 1915 yılında İstanbul'da doğdu. Melek Kobra, Tanınmış operet bestecisi ve emprezaryosu Muhlis Sabahattin Ezgi’nin kızı o... 4.5 5

Hiç yorum yok: