Biyografi Ara

Metin Kaçan Kimdir? Biyografi

 

Metin Kaçan
Metin Kaçan, 15 Kasım, 1961 yılında Kayseri'nin İncesu ilçesinde doğdu. Ailesi, 6 aylıkken İstanbul'a geldi. Kasımpaşa Lisesi'ni 2. sınıftan bıraktı. Mizah dergilerinde yazılar yazmaya başladı. İlk makalesi 1985 yılında Gırgır Dergisinde yayınlandı.

Kısa öykülerle, edebiyat dünyasına Jak Laban ve Andante takma isimleri ile yazılar yazdı. Daha sonra 'Ağır Roman' piyasaya çıktı ve senaryolaştırılarak, filme alındı. Ardından tiner kullanan sokak çocuklarının yaşamının anlatıldığı ''İstedikleri Yere Gidenler'' isimli kitabı Kemal Aratan'la birlikte hazırladı.

Ağır Roman 2003 yılında Fındık Sekiz 2008 yılında Almanca'ya çevrildi. Fransızca'ya çevrilen Ağır Roman 2012 yılında Acdes Sud Yayınevi tarafından yayımlandı.[kaynak belirtilmeli] Ağabeyi karikatürist Hasan Kaçan, küçük kardeşi aktör Fatih Kaçan'dır. 1996 yılında Alp Buğdaycı ile birlikte Güneş K. isimli kadına tecavüz ve işkence ettikleri gerekçesiyle yargılandılar, ceza aldılar.

Metin Kaçan, 6 Ocak 2013 tarihinde bindiği taksiyi durdurduktan sonra Boğaziçi Köprüsü'nden atlayarak intihar etti. Hasan Kaçan'a göre 28 Şubat sürecinde kendisi ile ilgili yürütülen linç kampanyası nedeniyle kardeşinin bu duruma düştüğünü bunun sorumlusunun o döneminin medyası olduğunu ifade etti. Cenazesi ölümünden 16 gün sonra Beylikdüzü sahiline vuran yazarın cenazesi ailesi tarafından tespit edilmiş, Edirnekapı Şehirliği'nde aile kabrine defnedilmiştir.

Metin Kaçan Kitapları
1989 Nickname: Jaklaban-Andante: Graffiti
1991 Kaçan, Metin, Aratan, Kemal: İstedikleri yere gidenler
1995 Kaçan, Metin: Ağır Roman
1997 Kaçan, Metin: Fındık sekiz
1999 Kaçan, Metin: Harman Kaplan
2002 Kaçan, Metin: Adalara Vapur
2003 Kaçan, Metin: Cholera Blues
2005 Kaçan, Metin: Cervantesin Yeğeni.
2008 Kaçan, Metin: Haselnuss 8. Berlin
Yalancı Öyküler 9 Yazar, 9 Öykü
Metin Kaçan Kimdir? Biyografi Metin Kaçan Kimdir? Biyografi Biyografistan Metin Kaçan Hayatı, Metin Kaçan Biyografi, Metin Kaçan Kitapları ve hakkında bilgi Metin Kaçan , 15 Kasım, 1961 yılında Kayseri'nin İncesu ilçesinde doğdu. Ailesi, 6 aylıkken İstanbul'a geldi. Kasımpaşa Lisesi'... 4.5 5

Hiç yorum yok: