Biyografi Ara

Murat Gülsoy Kimdir? Biyografi

 

Murat Gülsoy
Murat Gülsoy, 1967 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik Mühendisliğini bitirdikten sonra yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü'nde tamamladı.

İnsan yüzlerine ilişkin uyarılmış beyin potansiyelleri üzerine yaptığı deneysel tez çalışmasından sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği Programında doktora yaptı.

Murat Gülsoy, Beyin cerrahisinde kullanılacak bir cerrahi lazer sistemi üzerinde temel bilimsel çalışmalar yaptı. 2000 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta Biyofotonik konusunda dersler vermekte, araştırmalar yapmaktadır. Lazer-doku etkileşimi, lazerle doku kaynağı, cerrahi lazer sistemi tasarımı konularında çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Arkadaşlarıyla birlikte 1992-2002 yılları arasında çıkardığı Hayalet Gemi dergisi ile edebiyat alanında adını duyurmaya başladı. Bu dergide öykü ve deneme türünde yazılarını yayımlayan Murat Gülsoy ilk kitabını 1999 yılında ''Oysa Herkes Kedisiyle Meşgul'' ismiyle çıkardı. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, "Bu Filmin Kötü Adamı Benim" adlı romanına, 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü "Baba, Oğul ve Kutsal Roman" adlı romanına verildi.

Kitapları çeşitli dillere (İngilizce, Almanca, Çince, Makedonca, Rumence, Bulgarca, Arapça, Arnavutça) çevrilmektedir. Yapıtlarında akıcı bir üslup kullanan yazarın gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları ele aldığı söylenebilir.

Öykü ve romanlarında türler arasında gidip gelmekten çekinmeyen Gülsoy edebiyat üzerine de inceleme ve denemeler yazmaktadır. Borges, Kafka, George Orwell, John Fowles, Coetzee, Ahmet Hamdi Tanpınar, Yusuf Atılgan, Oğuz Atay ve Orhan Pamuk sıklıkla andığı yazarlardır. Boğaziçi Üniversitesi'nde vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerini Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık adlı kitabında, Modernizm/Postmodernizm üzerine görüşlerini ''602. Gece'' adlı inceleme kitabında yayımlamıştır.

Açık Radyo'da 1995-2002 yılları arasında Hayalet Gemi, Simgeler Sözlüğü, Ubor Metenga gibi programlarda yer almış olan Murat Gülsoy 2010 yılından bu yana TRT Türk kanalında Açık Şehir programında Sinemada Edebiyat Uyarlamaları hakkında yorumlar yapıyor. Murat Gülsoy aynı zamanda 2004 Yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi'nin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor.

Murat Gülsoy'un Kitaları Can Yayınları tarafından basılmaktadır.

Murat Gülsoy Kitapları

1999 Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul
2001 Bu Kitabı Çalın
2000 Belki de Gerçekten İstiyorsun
2002 Alemlerin Sürekliliği ve Diğer Hikâyeler
2003 Binbir Gece Mektupları
2004 Bu Filmin Kötü Adamı Benim
2004 Bu An’ı Daha Önce Yaşamıştım
2004 Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık
2005 Sevgilinin Geciken Ölümü
2006 Kâbuslar
2007 İstanbul'da Bir Merhamet Haftası
2008 Bize Kuş Dili Öğretildi
2009 602. Gece Kendini Fark Eden Hikaye
2010 Karanlığın Aynasında
2010 Tanrı Beni Görüyor mu?
2012 Baba, Oğul ve Kutsal Roman
2013 Nisyan
Murat Gülsoy Kimdir? Biyografi Murat Gülsoy Kimdir? Biyografi Biyografistan Murat Gülsoy Hayatı, Murat Gülsoy Biyografi, Murat Gülsoy Kitapları ve hakkında bilgi Murat Gülsoy , 1967 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi'nde Elektrik-Elektronik ... 4.5 5

Hiç yorum yok: