Murat Karasu Kimdir? Biyografisi

 

Murat Karasu
Murat Karasu, 8 Mart 1961 yılında Sakarya'nın Akyazı ilçesinde doğdu. Murat Karasu, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden 1985 yılında mezun oldu ve Devlet Tiyatroları'da göreve başladı.

Bursa, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Devlet Tiyatroları'ndaki yönetim görevlerinin yanı sıra Devlet Tiyatroları Spor Kulübü'nde ve Devlet Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV'da da yöneticilik yaptı.

Murat Karasu, Devlet Tiyatroları'nda Bursa, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Ankara ve İstanbul'da oyunlar yönetti. Ayrıca İzmit Şehir Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları, Eskişehir Tiyatro Anadolu, Yeditepe Oyuncuları, Abdullah Şahin/Nokta Tiyatrosu, Tiyatro Ti, Ankara Maliye Tiyatrosu, Tiyatro Adam gibi topluluklarda ve Makedonya Üsküp Halklar Tiyatrosu ile Bulgaristan Rusçuk Devlet Tiyatrosu'da yönetmenlik yaptı. Özel ve ödenekli tiyatrolarda birçok oyunda oyuncu olarak da görev aldı.

Hüzün Mahallesi Otobüsü ve Kaplumbağanın Ninnisi isimli iki oyun yazdı. Bunlardan ilki yayımlandı ve Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Ana Sanat Dalı ve Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nde eğitmenlik yaptı. Halen Haliç Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde eğitmen olarak çalışmaktadır. Ayrıca sinema, televizyon ve dublaj çalışmaları da yapmaktadır. TOBAV İstanbul Şube Başkanı'dır.

Filmografisi

Sinema

Gitme Baba : "Lütfi Suyolcu" Dr. Ahmet Sönmez - 2013
Sinyora Enrica : "Ekin'in Babası" Ali İlhan - 2010
Sonsuz : "Turhan" Cemal Şan - 2010
Sevgilim İstanbul : "Şehmuz" Seçkin Yasar - 2009
Mavi Gözlü Dev : Biket İlhan - 2008
Sis ve Gece : "Tevfik" Turgut Yasalar - 2007
Abdülhamit Düşerken : Ziya Öztan - 2005
Dar Alanda Kısa Paslaşmalar : Serdar Akar - 2000
Büyük Firar (Kısa Film)
Leopar'ın Kuyruğu : Turgut Yasalar - 1998
Cumhuriyet : "Mareşal Fevzi Çakmak" Ziya Öztan - 1998

Dizi

Evlerden Biri
Acayip Hikayeler
Kahramanlar
Komiser Nevzat
Avrupa Yakası
Sağır Oda
Alaca Karanlık
Kurtlar Sofrası
Yılan Hikayesi
Baba Evi
Murat Karasu Kimdir? Biyografisi 4.5 5 Kybalion Murat Karasu , 8 Mart 1961 yılında Sakarya'nın Akyazı ilçesinde doğdu. Murat Karasu, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiy...

Hiç yorum yok: