Biyografi Ara

Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi

 

Nükhet Ruacan
Nükhet Ruacan, 14 Aralık 1951 yılında İstanbul'da doğdu. Nükhet Ruacan, Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'ne devam etti. Şarkı söylemeyi grafik tasarımcısı olmaktan daha fazla sevdiğini anlayınca eğitimine ara vererek pop şarkıcılığına başladı.

Ancak caz müziğine olan derin sevgisi onu bu alana yönlendirdi ve 1974 yılında İsviçre'ye giderek caz müziği yapmaya başladı. İsviçre ve Norveç'te Emin Fındıkoğlu ve Tommy Dodd orkestralarında çalıştı. 1977 yılında Türkiye'ye dönerek caz vokalisti olarak çeşitli kulüplerde çalıştı, festivallere katıldı. Cazın Türkiye’de daha geniş kitleler tarafından tanınması ve sevilmesine önemli katkıları oldu.

Nükhet Ruacan, 1979'da gittiği ABD'de New York Conservatory of Music'te şan eğitimi aldıktan sonra, 1982'de tekrar geldiği Türkiye'de çeşitli gruplarla çalıştı. Ruacanadlı bir plak da yapan sanatçı, Kültür Bakanlığı adına Çin ve ABD'de konserler verdi. TRT televizyonunda birçok programa çıktı, bu programlarda ona TRT orkestrasının yanı sıra kendi caz grupları da eşlik etmişlerdir. 1984 Eurovision Türkiye elemelerinde "Hayallerin Işığında" adlı parçayı yorumlamıştı.

Yine caz müziğinin tanınmış bir siması, caz gitaristi Neşet Ruacan'ın kardeşi olan Nükhet Ruacan, 10 yıldır Bilgi Üniversitesi'nin Müzik Bölümü'nde dersler veriyordu. Bir süredir lösemi tedavisi gören sanatçı 6 Mayıs 2007'de İstanbul'da hayata gözlerini yumdu. 56 yaşındaydı; 8 mayıs salı günü Moda, Kadıköy camisinde kılınan öğle namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi Nükhet Ruacan Kimdir? Biyografisi Biyografistan Nükhet Ruacan , 14 Aralık 1951 yılında İstanbul'da doğdu. Nükhet Ruacan, Tatbiki Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'ne devam e... 4.5 5

Hiç yorum yok: