Biyografi Ara

Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi

 

Okan Demiriş
Okan Demiriş, 1942 yılında doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda keman eğitimi alan Demiriş, 1963'teki mezuniyeti sonrasında Ankara Devlet Konservatuarı'na geçti ve sınıf atlayarak eğitimini tamamladı. Askerlik görevi sırasında Doğu Anadolu halk müziğiyle ilgilenen sanatçı, bestelerine ağırlık verdi.

İstanbul Şehir Orkestrası, Radyo Senfoni Orkestrası ve İstanbul Opera Orkestrası'nda görev yapan sanatçı, konservatuarda keman ve armoni konusunda ders vermeye devam etmiştir.

1986 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanat yönetmenliği ve müdürlüğü görevine getirilen sanatçının başlıca eserleri arasında; Dördüncü Murat, Karyağdı Hatun ve Yusuf ile Züleyha operaları; 1971 tarihli piyano konçertosu; oda orkestraları ve halk müziği üzerine yaptığı eserler ve Hürrem Sultan oyununun müziği sayılabilir.

Soprano Leyla Demiriş'le evli olan sanatçı, 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanını almıştır. Sanatçı; 18 Haziran 2010 günü hayatını yitirmiş ve 21 Haziran 2010 günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda yapılan törenin ardından Teşvikiye Camii'nde kılınan namaz sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.
Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi Okan Demiriş Kimdir? Biyografisi Biyografistan Okan Demiriş , 1942 yılında doğdu. İstanbul Belediye Konservatuarı'nda keman eğitimi alan Demiriş, 1963'teki mezuniyeti sonrasında... 4.5 5

Hiç yorum yok: