Biyografi Ara

Sadettin Teksoy Kimdir? Biyografi

 

Sadettin Teksoy Biyografi
Mustafa Sadettin Teksoy, 20 Mart 1952 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Trabzonlu, annesi ise İstanbulludur. Vefa Lisesi'nden mezun oldu.

Gazeteciliğe 1972 yılında Hafta sonu gazetesinde magazin muhabiri olarak başlayan Saadettin Teksoy, 2 yıl sonra Hürriyet gazetesine geçerek 16 yıl boyunca savaş muhabirliği ve polis muhabirliği yaptı.

1980-1988 yılları arasında yaşanan kanlı Irak-İran Savaşı'nı iki taraftan da izleyen Teksoy, bir defasında Bağdat'ta İran savaş uçakları tarafından bombalanan petrol rafinerisinde sırtından yaralanarak ölümden kıl payı kurtuldu. O dönem Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ile röportaj yapan ilk gazeteci olmuştur.
1990 yılında Uğur Dündar'ın hazırlayıp sunduğu Hodri Meydan adlı programda özel haber muhabiri olarak görev yapan Saadettin Teksoy, 1992 yılında Hürriyet Gazetesi'nden emekli olduktan sonra Star TV haber merkezinde işe başladı ve burada 2 yıl özel haber muhabirliği yaptı.

1994-1999 yılları arasında ise Star TV'de yayınlanan Teksoy Görevde adlı kendi programını hazırlayıp sunmaya başlayan Teksoy, Türkiye'de ve yurt dışında birçok gizemli olayı ve garip vakaları konu alan programında kendine özgü sunumuyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

1999-2002 döneminde Show TV'ye geçerek aynı programını burada da devam ettiren Teksoy 2002-2006 döneminde programına Star TV'de devam etti. Teksoy Görevde dışında Sırlara Yolculuk adlı programı da sunan Saadettin Teksoy, daha sonra yapımcı ve sunuculuğunu üstlendiği Sırların Efendisi adlı bir program hazırladı.

Teksoy Yapım şirketinin sahibidir. Sadettin Teksoy her programında parmağını ekrana doğru uzatarak "Ben Sadettin Teksoy Sokarım" sözleri ile izleyicinin aklında yer etmiştir. Bu söylemi komedi programlarında birçok kez taklit edilmiştir.

Dolabında daima en az üç adet sarı mont bulunan Teksoy'un ayrıca, mevsimlere göre giydiği gri, yeşil, siyah ve kırmızı montları da bulunmaktadır. En büyük hayali ise uzaya çıkmak olan Saadettin Teksoy'un bunun için uzay yolculuklarının yapılacağı tarihi bekliyor.

2015 yılında Ben Sadettin Teksoy anonsu ve sarı yağmurluğu ile hafızalarda yer edinen Sadettin Teksoy n11 alışveriş sitesinin reklam filmimde oynadı.

İngilizce ve Arapça bilen Sadettin Teksoy, 1987 yılından beri evlidir. Efe adında bir oğlu vardır. Çatalca’da bir çiftlikte dört köpeği, koyunları ve ailesi ile birlikte yaşamaktadır.

2017-2018 döneminde teve2 kanalında yayınlanan  "Sadettin Teksoy ile Zaman Tüneli" adlı programını sundu.

Sadettin Teksoy, 2019 yılının Temmuz ayında Netflix Türkiye ekibinin, Stranger Things adlı fantastik bilim kurgu dizisinin 3. sezonu için hazırlanan bir tanıtım filminde rol aldı.
Sadettin Teksoy Kimdir? Biyografi Sadettin Teksoy Kimdir? Biyografi Biyografistan Sadettin Teksoy Biyografi, Sadettin Teksoy Hayatı, Sadettin Teksoy Nereli ve Kaç Yaşında, Sadettin Teksoy Hakkında Bilgi Mustafa Sadettin Teksoy , 20 Mart 1952 yılında İstanbul'da doğdu. Babası Trabzonlu, annesi ise İstanbulludur. Vefa Lisesi'nden mez... 4.5 5

Hiç yorum yok: