Biyografi Ara

Sefil Selimi Kimdir? Biyografi

 

Sefil Selimi
Sefil Selimi (Ahmet Günbulut), 26 Ağustos 1933 yılında Sarıkışla'da doğdu.İlkokul'dan sonra iki yıl ortaokula devam ettikten sonra geçim sıkıntısı nedeniyle okulu bıraktı. Okuldan ayrıldıktan sonra şiire merak sardı. Ümmü Gülsüm adında bir kızı kaçırdı. Bir terzinin yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Evliliğinin ikinci yılında bir kızları oldu. Kadir gecesi doğduğu için de adını Kadriye koydular.

Sefil Selimi, 1954 yılında Mamak Muhabere Okulu'nda terzi olarak askerliğini yaptı. Terhis olduktan sonra Şarkışla'da bir dükkân açıp terziliğe başladı.

İlk kitabı olan "Yar Badesi"ni tamamladı ve 1963 yılında yayımladı. 1966'da Konya'da düzenlenen Aşıklar Bayramı'na katıldı, çok başarılı oldu. Bu arada "Kevser Irmağı" ve "Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm" türkülerini de 1966 yılında yine Şarkışla'lı olan sanatçı İhsan Öztürk, o dönemin ünlü sanatçılarından Nurettin Dadaloğlu'na vererek Plağa okuttu. 1968 yılında turist olarak Hollanda'ya gitti. 1972 yılına kadar orada çalıştı.

Yalınkat ve Çoban Pınarı adlı kitapları ile Kevser Irmağında Saki Olan Yar, Kimse Bana Yaren Olmaz, Yar Olmaz, Ah Edip Çırpınan Bülbüle Döndüm, Gök Kubbe Altında Yerin Üstünde, Mezarlıkta Mezar Taşı gibi türküyü halk kültürüne kazandırdı.

Sefil selimi hakkında beş kitap hazırlandı. Üniversitelerde üç tez çalışması yaptırıldı. Hakkında yazılan son kitap ölmeden bir ay önce "Aşık Sefil Selimi İrfan Okulu" adıyla Ahmet Özdemir imzasıyla yayınlandı.

Sefil Selimi (Ahmet Günbulut), 30 Aralık 2003 tarihinde vefat etti.
Sefil Selimi Kimdir? Biyografi Sefil Selimi Kimdir? Biyografi Biyografistan Sefil Selimi Hayatı, Sefil Selimi Biyografi, Ahmet Günbulut Kimdir, Sefil Selimi hakkında bilgi... Sefil Selimi (Ahmet Günbulut) , 26 Ağustos 1933 yılında Sarıkışla'da doğdu.İlkokul'dan sonra iki yıl ortaokula devam ettikten sonr... 4.5 5

Hiç yorum yok: