Selen Uçer Kimdir? Biyografisi

 

Selen Uçer
Selen Uçer, Kimya mühendisi bir anne babanın kızı olarak doğdu. Avusturya Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi'nin kimya bölümünü bitirdi. Üniversite yıllarında Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları'nda yer aldı. Ayrıca yarı zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'ne devam etti.

Bir yıl Akademi İstanbul'da burslu olarak eğitim gördü. Chicago'daki Roosevelt Üniversitesi'nde yine burslu olarak yüksek lisans yaptı. Yazdığı Amerikan Rüyası adlı oyun, Off-Broadway'de Ensemble Theater tarafından sahnelendi.

Selen Uçer, Türkiye'ye döndü ve 2004'te senaryosunu Ümit Ünal'ın yazdığı Anlat İstanbul filminde, Selim Demirdelen'in çektiği "Külkedisi" bölümünde oynadı. In-yer-face akımı oyunlarını sahneyen DOT'unBöcek adlı yapımında rol aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarında Haldun Dormen'in sahneye koyduğu Kantocu oyunundaki performansıyla "Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu" dalında Afife Jale Ödülleri'ne aday gösterildi. Ümit Ünal'ın yönettiği, dört kişi arasında geçen 2007 yapımı Ara filminde yarı Fransız yarı Türk olan Gül karakterini canlandırdı. Bu rolüyle 15. Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Ayça Damgacı'yla paylaştı. 2008'de O... Çocukları filminde bir fahişeyi oynadı. 2009 yılındaBinbir Gece dizisinde Emel karakterini canlandırdı. Hanımın Çiftliği dizisinde Asuman karakterini oynamaktadır.

Filmografisi

İffet (dizi) : Faruk Teber - Gülin
Hanımın Çiftliği : Faruk Teber - Asuman
Deli Saraylı : Tarkan Karlıdağ - Hizmetçi Kiraz
Büyük Oyun : Atıl İnanç - Amira
Kıskanmak : Zeki Demirkubuz
11'e 10 Kala : Pelin Esmer - Mahinur
Bornova Bornova : İnan Temelkuran - Senem
Kahve Bahane : Deniz
Ses : Ümit Ünal
Binbir Gece "3.Sezon" : Kudret Sabancı - Emel
O... Çocukları : Murat Saraçoğlu - Selvi
Düğün Şarkıcısı : Burcu
Zincirbozan : Atıl İnanç - Aynur
Dicle (dizi) :
Ara : Ümit Ünal - Gül
Fedai : Gülşen
Karınca Yuvası : Zerrin
Anlat İstanbul : Selim Demirdelen - Rahşan
Bir İstanbul Masalı : Ömür Atay

Web Sitesi: selenucer.com
Selen Uçer Kimdir? Biyografisi 4.5 5 Kybalion Selen Uçer , Kimya mühendisi bir anne babanın kızı olarak doğdu. Avusturya Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi'nin kimya bölümünü b...

Hiç yorum yok: