Biyografi Ara

Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi

 

Şeyda Çilden
Şeyda Çilden, 1953 yılında Aydın'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladı. Sınavla 1967 yılında girdiği Muğla Kız İlköğretmen Okulu’ndan 1970’yılında öğretmen olarak mezun oldu.

Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’ne yetenek sınavını kazanarak 1970 yılında girdi. Profesör Sadettin Ünal’ın öğrencisi oldu. 1973’te “Müzik Öğretmeni” olarak mezun olduktan sonra, 1974 yılında bir yıl süreyle Belçika'lı keman pedagogu Profesör J. Higny ile keman çalıştı.

Şeyda Çilden, 6 yıl orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yaptı.

Gazi Eğitim Enstitüsü’nün açmış olduğu asistanlık sınavını 1978 yılında kazanarak 1979’da keman asistanı olarak göreve başladı. Lisans öğreniminde hocası olan Profesör Sadettin Ünal ile üç yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü. Konusu “Türk Halk Ezgilerini Keman İle Çalma ve Yorumlama” olan asistanlık tezi juri tarafından başarılı görülerek; aynı kurumda keman öğretmenliğine hak kazandı. 1985’te Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi’nde lisans tamamladı. 1987 yılında 2809 sayılı yasanın geçici 10. maddesinden yararlanarak Yardımcı Doçent oldu. Doktora’ya eşdeğer “Sanatta Yeterlilik” ünvanını ise 1991 yılında aldı. 1991’den 1993’e kadar öğretim üyeliğinin yanı sıra, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölüm Başkan Yardımcı’lığı yaptı. 1995 yılında Doçent, 2004 yılında ise Profesör oldu.

Profesör Nevhiz Ercan’la Solo, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçısı Şinasi Çilden, Prof. Feridun Büyükaksoy ve Prof. Nevhiz Ercan ile çok sayıda duo, trio, kuartet konserleri veren sanatçı ”Oda Müziği” çalışmalarını farklı gruplarla halen aktif olarak sürdürmektedir.

Armoni Kentet – Kuartet Grubu üyesi olan Prof. Şeyda Çilden, 1991’de özel çabalarla ve Şinasi Çilden şefliğinde kurulan “Gazi Oda Orkestrası” ile 2006’ya kadar Ankara ve Ankara dışındaki üniversitelerde konserler verdi.

Gazi Akademik Oda Orkestrası’nda baş kemancı olarak sanatsal çalışmalarının yanı sıra; keman eğitimi alanında “lisans” ve “Lisansüstü”öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir.
Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi Şeyda Çilden Kimdir? Biyografisi Biyografistan Şeyda Çilden , 1953 yılında Aydın'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamladı. Sınavla 1967 yılında girdiği Muğla Kız İlköğret... 4.5 5

Hiç yorum yok: