Biyografi Ara

Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Biyografi

 

Sırrı Süreyya Önder
Sırrı Süreyya Önder, 7 Temmuz 1962 yılında Adıyaman'da doğdu. Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yaptı. Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi.

Sırrı Süreyya Önder, 1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde öğrenciyken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti.

Sırrı Süreyya Önder, 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara'daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkum edildi. Açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı.

Sırrı Süreyya Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez ile birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır.

2012 yılında F Tipi Film'in yönetmenlerinden biri oldu.
Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Biyografi Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Biyografi Biyografistan Sırrı Süreyya Önder , 7 Temmuz 1962 yılında Adıyaman'da doğdu. Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve ulusa... 4.5 5

Hiç yorum yok: