Vahide Perçin Kimdir? Biyografisi

Vahide Perçin
Vahide Perçin, 13 Haziran 1965 yılında İzmir'de doğdu.Vahide Perçin, Yunanistan göçmenidir. Babası kamyon şoförü, annesi ev hanımı olan Gördüm, lisede grafik okudu, daha sonra İktisat Fakültesine girdi ama aklı oyunculuktaydı. Sınavlarına girdiği 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü kazandı.

Vahide Perçin, Okul birincisi olarak bitirdiği DEU GSF Tiyatro Bölümü'nde, en büyük desteği hocası Özdemir Nutku'dan gördü. Mahallenin en güzel kızı olan Vahide, "ben evlenmeyeceğim" dedikten 2 ay sonra AST oyuncusu Altan Gördüm ile evlenir. O artık Vahide Perçin dür. Okuldan mezun olunca eşiyle birlikte Ankara'ya yerleşir ve AST'a girer. 1994'te kızları Alize dünyaya gelir. Daha sonra Devlet Tiyatrosu'nun teklifini kabul edip Adana'ya gider. Vahide Perçin 2003'de yayınlanan Bir İstanbul Masalı dizisindeki Suzan Kozan rolü ile televizyon dünyasına adım atar ve tanınır. Gördüm ailesi İstanbul'a yerleşir. Hemen arkasından Hırsız Polis dizisindeki Fulya rölüyle seyirci karşısına çıkar. 2006'da İlk Aşk filminde Çetin Tekindor'la başrolü paylaşır. Vahide Perçin  2007 yılından 2010 yılına kadar Annem adlı dizide Zeynep Eğilmez karakterini canlandırmıştır. Adını Feriha Koydum dizisinde başrol oyuncusu olarak başarıyla Zehra Yılmaz rolünü sürdürmekteydi fakat dizinin 3. sezonundan itibaren diğer başrol Hazal Kaya ve yardımcı oyuncular Barış Kılıç ve Ceyda Ateş gibi oyuncularla beraber dizinin kadrosundan ayrılmıştır.Private Practice adlı dizinin uyarlaması olan Merhaba Hayat adlı yeni bir medikal dizide Yetkin Dikinciler,Seda Güven,Nihan Büyükağaç,Yasemin Sanino, Melike Güner ve Keremcem ile doktor rolünde oynamıştır.13 Ocak 2013 tarihinde bu dizi yayından kaldırılmıştır.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Hürrem Sultan karakterini canlandıran Meryem Uzerli'nin, tükenmişlik sendromu hastalığına yakalanıp diziden ayrılmasından sonra, Hürrem Sultan karakterini canlandırmaktadır.


Filmografisi

Sinema

Ayhan Hanım : Levent Semerci - 2012 - Ayhan Hanım
Zefir : Belma Baş - 2011 - Ay
Devrim Arabaları : Tolga Örnek - (2008) Suna
İyi Seneler Londra : Berkun Oya - (2007), Ferda
İlk Aşk : Nihat Durak - (2006) Nevin
Anlat İstanbul : Kudret Sabancı - (2004) Hürrem

Dizi

2003 - 2005 Bir İstanbul Masalı Suzan Kozan Yardımcı Oyuncu
2005 Hırsız Polis Fulya Yardımcı Oyuncu
2007 - 2009 Annem Zeynep Eğilmez Başrol Oyuncusu
2011 - 2012 Adını Feriha Koydum Zehra Yılmaz Başrol Oyuncusu
2012 - 2013 Merhaba Hayat Deniz Korel Başrol Oyuncusu
2013 Muhteşem Yüzyıl Haseki Hürrem Sultan Başrol Oyuncusu


Vahide Perçin Ödülleri

Sanat Kurumu, 1996 En İyi Kadın Oyuncusu Ünvanı
14. Altın Koza Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü (İlk Aşk) (2007)
Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri, "En İyi Tiyatro Oyuncusu" Ödülü (Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler) (2007)
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yılın Ödülleri, "Yılın Kadın Oyuncusu" Ödülü (Kanal D Annem Dizisi) (2008)