Biyografi Ara

Abbas Sayar Kimdir? Biyografi

 

Abbas Sayar
Nail Abbas Sayar, 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. 1941’de Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945 yılında evlendi ve İstanbul’a yerleşti. Dört dönem İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkoloji eğitimi aldı ancak eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü.

Bir süre çiftçilikle uğraştı. Yeniden İstanbul’a giderek matbaa kurdu, 1953 yılında Yozgat’a dönerek İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı gazeteyi Yozgat’ta yayımlamaya devam etti ve böylece şehrin Bozlak adlı ilk yerel gazetesini çıkarttı. Yozgat’ın Bozok ve İleri gazetelerinde çeşitli yazıları yayımlandı.

Bir süre politika ile de ilgilenen Abbas Sayar, Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında yer aldı ama politikaya olan ilgisini kısa zamanda yitirdi.

11 Temmuz 1989 tarihinde Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender Sayar ile ikinci evliliğini yaptıktan sonra Ayvalık, Balıkesir’e yerleşti. Edebiyatın yanı sıra resim sanatı ile uğraştı. 1990'lı yıllarda Ankara, Antalya, Ayvalık ve İzmir’de sergiler açtı.

4 Ağustos 1999 tarihinde yatağında uyurken, gece yarısına doğru fenalaşarak beyin kanaması geçiren Abbas Sayar, bir hafta sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde tedavi gördüğü İzmir 9 Eylül Ünv. Tıp Fakültesinde hayatını kaybetti. Cenazesi memleketi Yozgat'a defnedildi.

Abbas Sayar’ın bir oğlu vardır. Yozgat’ta askeri gazinonun bulunduğu bir sokağa adı verilmiştir.

Yazmaya şiir ile başladı. Toplam 6 şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplar çok dar bir çevrenin dışına çıkmadığından bugün bilinmemektedir. Ancak daha önce yayımladığı tüm şiirleri 1992 yılında derlenip Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaplaştırılmıştır. 1999’da ölümünden sonra derlenebilen şiirleri ise Şiirler adıyla yayımlanmıştır.

1950’lerde roman türüne geçti. İlk romanı Yılkı Atı’nı yazdıktan yaklaşık on - on beş yıl sonra 1970’de yayımladı. Yılkıya bırakılan bir atın doğadaki yaşam savaşını anlatan ve arka planda köy halkının yoksulluğu ve çaresizliğini sergileyen roman daha sonra filme uyarlanmıştır.

Yılkı Atı’nı yayımladıktan sonra ikişer yıl arayla romanlarını yayımlamayı sürdürdü. 1972’de yayımladığı Çelo, radyo oyununa (Nebahat Abla’yı Yitirdik adıyla)uyarlanmış; 1974’te yayımladığı Can Şenliği ise TV1'de dört bölümlük bir dizi film olarak gösterime sunulmuştur.

Yazarın tek öykü kitabı Yorganımı Sıkı Sar 1976’da, Dik Bayır adlı romanı 1977’de yayımlandı. Takip eden yıllarda Tarlabaşı Salkım Saçak (1987, roman),Anılarda Yumak Yumak (1990, anı-roman), Boşluğa Takılan Ses(1991, şiir), Noktalar (1991, vecizeler) adlı kitaplarını yayımladı.

Abbas Sayar’ın yapıtları köy edebiyatı kategorisinde değerlendirilir. Yapıtlarında genellikle Orta Anadolu’yu anlatır. Romanlarında Türk köylüsünün nasıl yaşadığını bilmek, öğrenmek ve yaşam koşullarını değiştirmek gerektiğini aydınlara ve politikacılara haykırır.

El Eli Yur El de Yüzü adlı romanında ise politika ile uğraştığı dönemdeki anılarından yola çıkarak; 1954-1957 seçimlerinde Zağcıoğlu köyünün genel durumu, köylünün politikacılara bakışı; politikacılarla köy halkının birbirlerinden beklentileri nibir kara mizah örneği olarak gözler önüne serer.

Abbas Sayar Eserleri - Kitapları

Anılarda Yumak Yumak
Can Şenliği
Çelo
Dik Bayır
El Eli Yur, El De Yüzü
Noktalar
Şiirler
Yılkı At
Yorganımı Skı Sar
Yozgat Var, Yozgatlı Yok

Abbas Sayar Ödülleri

1971 TRT Roman Başarı Ödülü - Yılkı Atı
1973 TDK Roman Ödülü - Çelo
1975 Madaralı Roman Ödülü - Can Şenliği
1987 Yozgatlılar Dayanışma ve Kültür Derneği Şükran Plaketi
1992 Yibitaş Holding - Erdoğan M. Akdağ - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 Kültür Bakanlığı - Kültür Bakanı : D. Fikri Sağlar - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 Yozgatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği - 50.Sanat Yılı Plaketi
1992 Gazeteciler Cemiyeti - Başkan : Osman Hakan Kiracı - Yozgat'ın İlk Gazetecisi Plaketi
1995 Edebiyatçılar Derneği Onur Plaketi ve Altın Madalya Ödülü
1998 Türkiye Yazarlar Sendikası - İzmir Kitap Fuarı 98 - Yazarlık Emeğine Saygı Plaketi
1998 Türkiye Yazarlar Derneği Ödülü
Abbas Sayar Kimdir? Biyografi Abbas Sayar Kimdir? Biyografi Biyografistan Abbas Sayar Hayatı, Abbas Sayar Biyografi, Abbas Sayar Eserleri ve hakkında bilgi Nail Abbas Sayar , 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. 1941’de Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945 yılında evlendi ve İstanbul’a y... 4.5 5

Hiç yorum yok: