Biyografi Ara

Aleister Crowley Kimdir? Biyografi

 

Aleister Crowley
Aleister Crowley (Edward Alexander Crowley), 12 Ekim 1875 yılında İngiltere, Warwickshire'de doğdu. Babası Edward Crowley bira fabrikası işletmiş ve Aleister doğduğunda emekliye ayrılmıştı. Kökleri Devon ve Somerset ailelerine dayanan annesi Emily Bertha Bishop ve babası Protestanlığın en uç kanadı olan ve Exclusive Brethren olarak bilinen Darbyte'nin üyesiydiler.

Babası Edward Crowley günlük işlerini bitirdikten sonra vaazlar verirdi ve çocuğu için de gündelik Kitâb-ı Mukaddes çalışmaları için özel öğretmen tutmuştu.

Babasının ölümünden sonra annesinin oğlu üzerindeki denetimi Aleister Crowley'in Hristiyanlığa olan şüphesini arttırmaktan başka bir işe yaramamıştı. Asi oğlunu canavar "The Beast" diye çağırmaya başlamıştı ve Aleister Crowley, hayatının ileriki yıllarında annesinin kendisine İncil'in Vahiy bölümünden alarak taktığı bu lakabı daha son kendisi için severek kullanacak ve "günah" olarak değerlendirilen eylemleri hayatın en önemli ve keyifli aktiviteleri olarak uygulayacaktı...

1895'de Trinity Koleje gitti. Kolejde felsefe, psikoloji ve ekonomi okudu. Okul yıllarında çeşitli cinsel aktivitelere kendini vermişti.

1896'da üstü kapalı olarak geçtiği bir olay sonrasında kendini okültizm ve mistisizme verdi. Bir sonraki yıl simyacı, mistiklerin eserleri ve büyü üzerine okumaya başladı.

Bir sonraki yıl ilk şiir kitabını (Aceldama) yayınladı ve kendisini Samuel Liddell MacGregor Mathers ve Altın Şafak (Golden Dawn) tarikatıyla tanıştıracak olan Julian L.Baker ile tanıştı.

Aleister Crowley insanların spiritüel deneyimler dediği şeyleri araştırmakta bilimsel metodu kullanmak gerektiğini öne sürmüştür. Yayınladığı The Equinox dergisinin sloganı "Bilimin Metodu, Dinin Hedefi" (The Method of Science, the Aim of Religion) idi. Bununla mistik deneyimlerin değersiz görülmemesi gerektiği ancak altta yatan dini veya nörolojik anlama ulaşmak için deneyimlenmesi ve eleştirilmesi gerektiğini kastetmekteydi. Bu yönüyle Crowley kendisinden sonra gelen ve psikodelik (halisünojen) uyuşturucularla bilimsel metodu kullanarak deneyler yapan Dr.Timothy Leary'nin de habercisi gibiydi. Ancak Leary'den farklı olarak Crowley'in metodu kendi Thelema çevresinin dışında bilimsel dikkati pek az çekebilmişti.

Aleister Crowley, 1 Aralık 1947 tarihinde öldü.

Aleister Crowley Eserlerinden Bazıları

The Book of the Law
Magick (Book 4)
The Book of Lies (Crowley) The Book of Lies
The Vision and the Voice
777 and other Qabalistic writings
The Confessions of Aleister Crowley
Magick Without Tears
Little Essays Toward Truth
The Goetia: The Lesser Key of Solomon the King
The Confessions of Aleister Crowley : An Autobiography
Diary of a Drug Fiend
The Holy Books of Thelema
Hymn to Lucifer
Moon Child
Aleister Crowley Kimdir? Biyografi Aleister Crowley Kimdir? Biyografi Biyografistan Aleister Crowley Hayatı, Aleister Crowley Biyografi, Aleister Crowley Eserleri ve hakkında bilgi... Aleister Crowley (Edward Alexander Crowley) , 12 Ekim 1875 yılında İngiltere, Warwickshire'de doğdu. Babası Edward Crowley bira fabrik... 4.5 5

Hiç yorum yok: